PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwzględnić interes podmiotów leczniczych w przepisach o ochronie danych osobowych

ms
16-10-2017, 10:36
Uwzględnić interes podmiotów leczniczych w przepisach o ochronie danych osobowych Obowiązki podmiotów leczniczych w ramach ochrony danych osobowych (foto: pixabay)
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, wnioskuje, aby w projekcie ustawy o ochronie danych osobowych, znalazły się przepisy uwzględniające specyfikę funkcjonowania podmiotów leczniczych.

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów zaniepokojony jest faktem, że prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uzyska uprawnienie do nakładania bardzo wysokich kar finansowych za naruszenia przepisów prawa, określonych w projekcie ustawy (do 20 mln EUR). Karami pieniężnymi obciążone mogą być także podmioty publiczne, z tym, że wysokość kar została ograniczona do 100 tys. zł.

Samorząd lekarski postuluje, aby wśród podmiotów, do których będą miały zastosowanie obniżone kwoty kar administracyjnych, znalazły się również podmioty lecznicze. Stosowanie do nich wyższych kar nie leży w interesie publicznym, gdyż mogłoby to doprowadzić do pogorszenia ich sytuacji finansowej, a nawet do likwidacji, a w konsekwencji do ograniczenia dostępu do świadczeń medycznych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że konieczność przygotowania odpowiedniego środowiska IT (w związku z wprowadzonymi zmianami w zakresie ochrony danych osobowych) spowoduje znaczący wzrost kosztów działalności podmiotów leczniczych. W związku z tym Prezydium NRL postuluje, aby podmioty lecznicze, które będą musiały ponieść te nakłady, miały zapewnione zwiększone finansowanie świadczeń.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   ochrona danych osobowych  

POLECAMY W SERWISACH