PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Urszula Kaczmarek (EEC ACFF): walka z próchnicą, programy dobre, rezultaty gorsze

ms
26-06-2014, 08:52
Urszula Kaczmarek (EEC ACFF): walka z próchnicą, programy dobre, rezultaty gorsze prof. dr hab. n. med. Urszula Kaczmarek, przewodnicząca Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Oddziału ACFF (Sojusz na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy).
Społeczeństwo bez próchnicy, mrzonka, czy zadanie do wykonania - o walce z ogólnoświatowym problemem portalowi infoDENT24.pl opowiada prof. dr hab. n. med. Urszula Kaczmarek, przewodnicząca Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Oddziału ACFF (Sojusz na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy).

Faktem jest, że w kraju były i są dobre programy zapobiegawcze, ale one niestety nie przynoszą zadowalających rezultatów. Pamiętajmy, że program edukacyjny to jedno ogniwo, ważne, ale z pewnością nie tylko ono determinuje osiągnięcie zamierzonego celu.

Przychodzimy do szkoły i opowiadamy o skutecznych programach profilaktycznych, staramy się zainteresować tym co mówimy młodych słuchaczy, stosujemy odpowiednie słownictwo, korzystamy z materiałów szkoleniowych, aby wzmocnić efekt dydaktyczny.
Dziecko pamięta o przekazie dwa, może trzy dni, w efekcie niewiele się zmienia.

Próchnica występuje powszechnie, a przecież można zapobiegać złu bardzo prostymi metodami, o których wszyscy wiele razy słyszeliśmy. Czy jest coś skomplikowanego w kilku zaleceniach? Czyść dokładnie uzębienie, stosuj reżim dietetyczny, nie jedz non sto pokarmów zawierających sacharozę lub przetworzoną skrobię. Okazuje się, że edukacja to jedno, a skuteczna motywacja - drugie.
Postępowanie zgodne z wiedzą prozdrowotną wymaga większego wysiłku. Każdy ma prawo wybrać czy chce mieć zdrowe zęby, czy nie. Musimy pomagać innym w podejmowaniu decyzji o stosowaniu się do żelaznych reguł dotyczących higieny jamy ustnej.

Jaką rolę w tym systemie odgrywają lekarze dentyści, czy to co robią jest działaniem optymalnym?
Znaki zapytania są bardzo wyraźne. O ile dobrze pamiętam, NFZ refunduje w przypadku dzieci i młodzieży do 18 lat kilka pakietów zapobiegawczych, dobrze byłoby, aby z takiej możliwości zacząć powszechnie korzystać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH