PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uniwersytet Zdrowego Przedszkolaka nie zapomniał o zębach

19-02-2013, 23:45
Uniwersytet Zdrowego Przedszkolaka nie zapomniał o zębach
Uniwersytet Zdrowego Przedszkolaka nie zapomniał o zębach
20 lutego 2013 r. inauguruje semestr 2012/2013 Uniwersytet Zdrowego Przedszkolaka, którego organizatorem jest Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Od lutego do czerwca 2013 r., 30 maluchów będzie uczyło się jak dbać o swoje zdrowie. W rozbudowanym programie kształcenia nie zabraknie elementów profilaktyki stomatologicznej.

Celem programu jest wspomaganie edukacji dzieci w wieku przedszkolnym oraz wyposażenie ich w niezbędne sprawności, umiejętności i wiadomości dotyczące dbania o własne zdrowie. Koordynatorem programu jest prof. Elżbieta Krajewska-Kułak - Prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB. Wykładowcami są studenci i pracownicy naukowi uczelni.

Kim są uczestnicy Uniwersytetu Zdrowego Przedszkolaka? To 30 maluchów: 20 przedszkolaków - 5- latków z Przedszkola nr 39 w Białymstoku oraz 10 dzieci pracowników UMB.

"Studenci" wezmą udział w łącznie w 12 modułach edukacyjnych (dwa razy w miesiącu). Zajęcia związane z profilaktyką jamy ustnej znalazły się w Module X. Przygotowała je lek. dent. Anna Kiełek.
Celem programu jest: zrozumienie potrzeby dbania o higienę jamy ustnej, zapoznanie z preparatami służącymi do hieny jamy ustnej i wyrobienie nawyków higienicznych.

Dzieci dowiedzą się, dlaczego należy mieć własne przybory higieniczne i nie można ich pożyczać. W trakcie edukacji wykładowcy zamierzają wykorzystać technikę niedokończonych zdań: Myję zęby ponieważ..., Gdy nie umyję zębów..., Gdy bolał mnie ząb. Słuchacze Uniwersytetu dowiedzą się co szkodzi zębom, a co służy. W czasie zajęć interaktywnych - maluchy otrzymają zadanie przekonać inne dziecko, że warto myć zęby.

W planach Modułu X jest także pokaz przyborów do mycia zębów wraz z dokładnym omówieniem sposobu dbania o nie (mycie szczotki i kubka po zabiegach higienicznych, ustawianie szczotki w kubku uchwytem do dołu). Będzie też rysowanie na tematy - Przybory do mycia zębów", Co lubią zdrowe ząbki?. Najlepsze prace będą zaprezentowane na wystawie.

Dla "studentów" zaplanowano dyskusje gry i zabawy. W trakcie jednej nich, dzieci na kartkach z bloku, na których zaznaczony jest obrys zęba, wypełnią go kolorując kredkami, następnie zaznaczając ubytek.
Jednym z elementów zajęć będzie też wspólna nauka i zaśpiewanie piosenki: Szczotka, pasta..

Dodatkową atrakcją będzie zapoznanie się z narzędziami jakimi posługiwał się stomatolog w okresie międzywojennym, a także wykonanie odlewu szczęki z gipsu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH