PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

UM we Wrocławiu aktywny w trakcie Światowego Dnia Przyszłości Wolnej od Próchnicy

ms
13-10-2017, 08:39
UM we Wrocławiu aktywny w trakcie Światowego Dnia Przyszłości Wolnej od Próchnicy 14 września 2017 r - Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy
To już 14 września 2017 r - Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy będzie obchodzony po raz drugi. W Polsce pod tym względem najbardziej aktywny jest Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Lekarze dentyści Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Wydziału Lekarsko – Stomatologicznego UM we Wrocławiu, wraz ze studentami, zapraszają na otwarte spotkanie, podczas którego będą służyć radą w kwestii profilaktyki próchnicy.

Z okazji Światowego Dnia Przyszłości Wolnej od Próchnicy przedstawiciele Katedry i Zakładu organizują otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z zakresu próchnicy zębów, zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz seniorów. W ramach wydarzenia eksperci, wraz ze studentami Kół Naukowych działających przy Katedrze, będą udzielać fachowych porad odnośnie profilaktyki próchnicy i higieny jamy ustnej.

Czytaj także: I Ty wpisz się w Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy

Co może w tym dniu zrobić lekarz dentysta?
Każdy kto chce wesprzeć Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy powinien być aktywny:
- organizując jakąś okolicznościową imprezę (w celu uzyskania porady można wykorzystać kontakt pisząc na adres contact@wcffday.org),
- dzieląc się materiałami propagującymi zdrowy uśmiech z: przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami czy sąsiadami,
- używając w tym dniu hasztagu #WCFFDay w mediach społecznościowych,
- przesyłając fotografię swojego uśmiechu do @ACFFGlobal z hasztagiem #WCFFDay  - w celu pokazania poparcia walki o przyszłość wolną od próchnicy.

– To wydarzenie ma przypomnieć o ogromnej skali problemu z próchnicą w Polsce, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami Europy – mówi prof. dr hab. Urszula Kaczmarek, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej. – Odwołanie do przyszłości w nazwie wydarzenia dotyczy celu, który postawili sobie twórcy organizacji. Chodzi o to, żeby dzieci urodzone po 2026 roku były wolne od ubytków próchnicowych przez całe swoje życie - dodała.

– W ramach wydarzenia zaplanowaliśmy przeglądy dentystyczne, instruktaże higieny jamy ustnej i porady dotyczące wpływu jedzenia, a zwłaszcza cukru na jej stan. Z naszych rad skorzystają przede wszystkim dzieci, ale dr Katarzyna Skośkiewicz-Malinowska i dr Barbara Malicka będą również udzielać porad dorosłym i seniorom – poinformowała prof. Urszula Kaczmarek.

Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy (World Cavity-Free Future Day, WCFFDay) obchodzony 14 października został utworzony w 2016 r. z inicjatywy światowej organizacji non profit o nazwie Sojusz dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (Alliance for a Cavity-Free Future (ACFF).

Misja tej organizacji, skupiającej nie tylko stomatologów, ale wszystkie osoby, którym bliskie są jej cele, jest ukierunkowana na potrzebę globalnie większej wiedzy o próchnicy.

ACFF koncentruje się na szerszych problemach, które wynikają ze złego stanu zębów i zwiększa globalnie wiedzę o najlepszych metodach zapobiegania próchnicy i leczenia ubytków próchnicowych.

Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu odbędzie się 14 października w godzinach 10:00-12:00 w holu Biblioteki Głównej UMW (ul. Marcinkowskiego 2-6).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH