• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

UE: dentyści raportują o niepożądanych efektach wybielania zębów

ms
28-08-2014, 08:02
UE: dentyści raportują o niepożądanych efektach wybielania zębów CED o wybielaniu
Council of European Dentists opublikowała właśnie roczny raport o niepożądanych efektach wybielania zębów. Materiał badawczy, na podstawie którego powstała analiza stanu rzeczy, wymyka się jakimkolwiek statystycznym uogólnieniom, skoro jego podstawą była analiza ... 13 zaewidencjonowanych przypadków. CED, zachowując wiarę w celowość tego typu aktywności, zapewnia, że kolejny raport obejmie materiał analityczny, który będzie zbierany do 30 października 2014 r. (od 1 listopada 2013 r.).

Opis metodyki zbierania tego materiału zajmuje więcej miejsca niż sama analiza. Wiadomo np., że linki zapewniające dostęp do arkuszy analitycznych, o wypełnienie których proszeni są respondenci, nie były powszechnie dostępne, trafiły tylko do partnerów CED. To dobrze, gdyż odpowiedzi - niekoniecznie prawdziwych - nie mogli udzielać ci, którym zależeć mogło by np. na swobodnym budowaniu rynku produktów do wybielania zębów. Autorzy ankiety zastrzegali jednak, iż nie są w 100 procentach przekonani, że wszystkie ankiety wypełnione zostały przez uprawnione osoby, bo ich autorzy nie byli weryfikowani.

Chętnych do podzielenia się swoją wiedzą nie było zresztą zbyt wielu, w zasadzie należałoby powiedzieć, że było ich bardzo mało. W ankiecie CED pojawiło się zaledwie 13 przypadków, z sześciu państw: Litwy, Francji, Niemiec, Malty, Słowacji i Islandii.
W dziesięciu przypadkach raportowano zwiększoną wrażliwość wybielanych zębów, w jednym zasygnalizowano pojawiający się ból. Dwa zgłoszenia mówiły o stanie zapalnym tkanki miękkiej.

Wśród zarejestrowanych trzynastu przypadków zdarzeń niepożądanych pięć pojawiło się już po pierwszym zastosowaniu przez dentystę, osiem wystąpiło w trakcie dalszego stosowania preparatów wybielających przez samych pacjentów.

Niepokojące efekty w dziewięciu przypadkach trwały od jednego do pięciu dni, dwa - od sześciu do dziesięciu dni, i kolejne dwa ponad dziesięć dni.
W dwunastu przypadkach stosowano do wybielania nadtlenek karbamidu, a w jednym nadtlenek wodoru.
Koncentracja nadtlenku karbamidu w 9 przypadkach wynosiła od 11 do 16,62 proc. a w 3 przypadkach od 0,3 do 10 proc. Stężenia w przypadku nadtlenku wodoru nie podano.

Ankietowani dentyści nie aplikowali wybielania zbyt często. Siedmiu z nich stosowało ten zabieg do 10 razy w ciągu roku, czterech od 11 do 20 razy, jeden od 31 do 40 razy. Kolejna osoba raportowała zrealizowanie powyżej 50 zabiegów w roku.

CED przyznaje, że z ankiety nie można wysnuć wniosków jak popularne jest wybielanie zębów w UE. Tak naprawdę, to żadnych wniosków nie można wysnuć, ale CED już zapowiada drugą turę badań, bo takie ma ustalenia z władzami UE.

Council of European Dentists poprzez krajowe organizacje - reprezentuje 340 tys. dentystów pracujących w UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
estetyka   błąd dentysty   wybielanie zębów   analizy   raporty   CED  

POLECAMY W SERWISACH