PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Tylko w 3,6 proc. polskich szkół jest gabinet dentystyczny

ws
15-07-2015, 08:17
Tylko w 3,6 proc. polskich szkół jest gabinet dentystyczny Szkoła we wsi Czerteż. Tutaj też powinien być gabinet dentystyczny? (foto: wikimedia).
Posłowie nieustannie wypytują rząd kiedy to dentyści wrócą do polskich szkół. Gdyby wrócili na stałe, to w zasadzie inne lecznice powinny być zamknięte. Pomocne mogą być higienistki i asystentki stomatologiczne.

Na ok. 28 tys. szkół dla dzieci i młodzieży funkcjonuje ok. 1 tys. gabinetów stomatologicznych. W szkołach podstawowych jest ich najwięcej, ok. 600 – ocenia GUS.

Trzykrotnie mniej gabinetów, bo tylko 225 pracuje w gimnazjach, a jest ich 7,4 tys.

W prawie 7,3 tys. szkół ponadgimnazjalnych  zaewidencjonowano 212 gabinetów stomatologicznych.

Dostęp do opieki medycznej w szkołach ponadgimnazjalnych jest zróżnicowany w zależności od typu szkoły – największy charakteryzuje technika (łącznie ze szkołami artystycznymi), spośród których prawie połowa posiadała gabinety lekarskie (wśród nich dentystyczne) oraz licea ogólnokształcące – prawie 42 proc. z nich deklarowało funkcjonowanie takich punktów.

Najniższy odsetek szkół, które mają gabinety stomatologiczne (zaledwie 0,4 proc.) zanotowano w woj. śląskim (na 2,8 tys. szkół przypadało zaledwie kilkanaście takich gabinetów). Jednocześnie na Śląsku funkcjonuje najwięcej gabinetów lekarskich (8 proc.). Najlepiej pod tym względem jest w woj. lubelskim - ponad 10 proc. szkół zgłosiło istnienie gabinetu stomatologicznego. To najwyższy odsetek wśród wszystkich województw.

W dużym stopniu, dzięki właśnie takiej sytuacji, woj. lubelskie znajduje się na czele zestawienia regionów, w których realizuje się największą liczbę porad stomatologicznych dla dzieci i młodzieży. Z drugiej jednak strony woj. śląskie, będące czerwoną latarnią pod względem liczby szkolnych gabinetów stomatologicznych, w zestawieniu dotyczącym liczby porad, wyprzedza jeszcze cztery województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH