PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Trump stopuje restrykcje dotyczące amalgamatu stomatologicznego

ms
21-02-2017, 11:04
Trump stopuje restrykcje dotyczące amalgamatu stomatologicznego Co z separatorami amalgamatu?
Okazuje się, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zastopowała dyrektywy, które miały na rynku amerykańskim wprowadzić ścisłe regulacje dotyczące wypełnień z zastosowaniem amalgamatu stomatologicznego.

Dyrektywy w sprawie amalgamatu, które przygotowała Environmental Protection Agency (EPA), a które miały uchronić Amerykanów przed zgubnym wpływem związków rtęci (przedostających się do środowiska w wyniku pracy gabinetów dentystycznych), znane są oficjalnie od 15 grudnia 2016 r.

To w jaki sposób dentyści powinni amalgamatowe wypełnienia usuwać, aby związki rtęci  nie przedostawały się do instalacji odprowadzającej ścieki, zostało już postanowione, a regulacje w tej kwestii miały się oficjalnie ukazać 24 stycznia 2017 r. Tymczasem EPA nieoczekiwanie wycofała – zdawałoby się przesądzone już - przepisy.

National Resources Defense Council (NRDC) oprotestowała takie działanie, twierdząc, że  zniknęły regulacje bez jakiejkolwiek konsultacji w tej mierze.

Dla amerykańskich dentystów zastopowane przepisy, które miały na poziomie federalnym wprowadzić m.in. obowiązek stosowania separatorów amalgamatów, nie byłyby zbyt dokuczliwe, a to dlatego, że w wielu stanach obowiązuje już prawo wymuszające używanie tych urządzeń. Szacuje się, że większość spośród 130 tys. praktyk dentystycznych ma już na stanie urządzenia wyłapujące cząsteczki związków rtęci.

Procedury związane z koniecznością określonego postępowania w przypadku używania, głównie zaś usuwania, amalgamatu stomatologicznego, nie są jednak obojętne dla portfela właściciela lecznicy dentystycznej. Szacuje się, że roczny koszt stosowania się do zastopowanych przepisów to ok. 800 USD, oczywiście kwota ta nie uwzględnia kosztu zakupu separatora amalgamatu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
amalgamat stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH