PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Toruń: ubywa szkolnych gabinetów dentystycznych

nowosci.com.pl, ms
05-02-2015, 07:57
Toruń: ubywa szkolnych gabinetów dentystycznych W Toruniu ubywa dentystów w szkołach (źródło Google Maps)
Spośród 16 szkolnych gabinetów stomatologicznych, funkcjonujących w Toruniu, ubył kolejny.

NFZ tłumaczy, że lekarz dentysta w Zespole Szkół nr 7 zrezygnował ze świadczenia usług kontraktowych od 1 stycznia 2015 r. z przyczyn niezależnych od NFZ. Dzieci mogą jednak leczyć zęby w szkołach podstawowych nr 1 lub 2.

Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko - pomorskiego NFZ tłumaczy, że Fundusz ma podpisanych 81 umów na świadczenie usług przez szkolne gabinety stomatologiczne. Wśród takich placówek jest 16 zarejestrowanych w Toruniu.

Uczniów, którzy nie mają dentystów w szkołach, NFZ odsyła do tych gabinetów dentystycznych, których właściciele podpisali z Funduszem umowy na świadczenia ogólnostomatologiczne. W Toruniu jest ich 35. NFZ zawierał w stomatologii umowy wieloletnie, a w 2015 r. były one tylko aneksowanie. Zmian nie powinno być zatem wiele. Należy pamiętać, że większość takich placówek jest ogólnodostępna. Poza tym realizują one usługi zarówno w oparciu o kontrakt NFZ, jak i leczą prywatnie.

Izabela Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia wyjaśnia, że gmina nie może finansować leczenia stomatologicznego, bo jest to domena NFZ. Władze miasta mogą za to angażować się w programy zdrowotne. W 2015 r. na opiekę stomatologiczną w szkołach Toruń przeznaczył 150 tys. zł. Program zdrowotny, w ramach którego realizowane mają być przeglądy uzębienia, konsultowany jest obecnie przez specjalistów.

Więcej: nowosci.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH