• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Toruń olśni uśmiechem, ale…

AOTMiT/szaft
29-04-2015, 10:06
Toruń olśni uśmiechem, ale… Toruń będzie walczył z próchnicą zębów (fot. Fotolia/PTWP)
Urzędnicy z Torunia zaplanowali realizację programu, którego celem jest intensyfikacja zapobiegania próchnicy zębów u dzieci i młodzieży. Pomysł uzyskał akceptację członków Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, ale pod pewnymi warunkami.

Głównym celem programu „Toruń olśniewa uśmiechem" jest poprawa stanu zdrowia jamy ustnej, zwiększenie świadomości prozdrowotnej dotyczącej nawyków higienicznych i żywieniowych dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów (grupy wiekowe 8, 11, 14 i 17 lat) na terenie gminy Toruń oraz przeprowadzenie instruktażu udzielania i pomocy w przypadku urazów zębów mlecznych i stałych wśród dzieci, rodziców, opiekunów, nauczycieli i pielęgniarek szkolnych.

Rada Przejrzystości AOTMiT uznała, że idea jest słuszna, ale program ma wady strukturalne.

- Projekt nie został w pełni przygotowany zgodnie z zaleceniami AOTM i zawiera kilka istotnych niejasności i uchybień - uznali członkowie Rady Przejrzystości.

Ich zdaniem, nie jest jasne, w jakiej relacji pozostają do siebie świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 r.ż., finansowane NFZ oraz świadczenia planowane z budżetu gminy. Nie wiadomo kiedy program się zaczyna i kiedy się kończy. Projekt powinien jasno określić, czy i w jakiej mierze realizacja projektu stanowi uzupełnienie interwencji przewidzianych ze środków publicznych.

- Założony w projekcie programu budżet może nie wystarczyć na realizację wszystkich planowanych w projekcie interwencji oraz przeprowadzenie kampanii informacyjnej. Nie wiadomo zwłaszcza, jaki jest horyzont czasowy realizacji programu. Nie zostały jasno określone kryteria monitorowania programu. Brak jest szczegółowych informacji dotyczących rozpoczęcia, realizacji oraz zakończenia programu. Brakuje również wzoru zgody rodziców na udział dziecka w programie - wyliczają uchybienia eksperci.

Ostatecznie Rada Przejrzystości pozytywnie zaopiniowała projekt programu „Toruń olśniewa uśmiechem", pod warunkiem uwzględnienia przedstawionych uwag.

Czytaj także:

Próchnica szaleje - dentyści nie składają broni 

Sulmierzyce i Kleszczów przeciwko próchnicy 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH