PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Toruń: kolejny miesiąc bez pomocy doraźnej

en
18-01-2017, 08:21
Toruń: kolejny miesiąc bez pomocy doraźnej Kto przełamie impas w Toruniu? (fot. pixabay)
NFZ ogłosił drugi już konkurs na pomoc doraźną stomatologiczną w Toruniu. Do poprzedniego nikt się nie zgłosił. Już prawie trzy miesiące w Toruniu brakuje lecznicy, pracującej nocą i w święta.

Z końcem października 2016 r. przestała działać w Toruniu stomatologiczna pomoc doraźna prowadzona w przychodni Rudak-Med. Nie było chętnych. Konkurs ogłoszony przez Narodowy Fundusz Zdrowia pod koniec roku zakończył się niepowodzeniem, bo nikt się do niego nie zgłosił.

Obecnie trwa drugi konkurs. Stawka jest ta sama - 700 zł za 12-godzinny dyżur.
- To jedna z wyższych w kraju. Nikogo nie możemy zmusić do prowadzenia pogotowia stomatologicznego. Termin składania ofert upływa 24 stycznia. Rozstrzygnięcie nastąpi 31 stycznia. Do dyżurowania w punkcie stomatologicznej pomocy doraźnej wystarczy jeden lekarz dentysta. Jeśli znów nikt się nie zgłosi, to po prostu takiego pogotowia w Toruniu nie będzie, mówi Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ w rozmowie z Dziennikiem Toruńskim.

W regionie w podobnej sytuacji jest więcej miast. Najbliższy Torunia punkt stomatologicznej pomocy doraźnej działa w Ciechocinku, Grudziądzu, Inowrocławiu i Bydgoszczy. Samorządy nie mogą finansować leczenia, mogą jedynie wspomóc takie placówki dokładając się do sprzętu i wyposażenia gabinetu.

Tymczasem, wobec braku innej placówki, średnio kilkanaście osób potrzebujących doraźnej pomocy zgłasza się co tydzień do Regionalnego Centrum Stomatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Najczęściej potrzebna jest ekstrakcja. Gdy ząb kwalifikuje się do leczenia, pacjent jest kierowany na wizytę do stomatologa rano. 

Więcej: nowosci.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nocna opieka stomatologiczna   dentysta   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH