PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Tin Chun Wong (FDI) o największych wyzwaniach dla środowiska stomatologicznego

ŁS
08-04-2015, 10:52
Tin Chun Wong (FDI) o największych wyzwaniach dla środowiska stomatologicznego Tin Chun Wong, prezydet Światowej Federacji Dentystycznej (World Dental Federation, FDI)
Co obecnie jest największym wyzwaniem dla środowiska stomatologicznego na całym świecie ? - Liczba wyzwań jest ogromna. Wśród najważniejszych są te związane z rolą kobiet w procesie edukacji stomatologicznej, demograficznym starzeniem się społeczeństwa oraz ograniczaniem spożycia cukrów – mówi portalowi infoDENT24.pl dr Tin Chun Wong, prezydet Światowej Federacji Dentystycznej (World Dental Federation, FDI).
Rola kobiet

FDI chce zwrócić uwagę na rolę kobiet w procesie profilakytki zdrowia jamy ustnej oraz zdrowia ogólnego, w społecznościach na całym świecie.

- Świadomość kobiet powinna być podstawą wszelkich polityk i dziań promocyjnych. Kobiety powinny mieć odpowiednią wiedzę, na różnych etapach swojego życia, zarówno w okresie przedmacierzyńskim jak i podczas wychowywania potomstwa. Kobiety muszą odgrywać istotną rolę w procesie edukacji z zakresu zdrowia jamy ustnej - zauważa Tin Chun Wong.

Wyzwania demograficzne

Szefowa FDI podkreśla, że wyzwaniem demograficznym jest starzenie się społeczeństwa na całym świecie. Zauważa, że ta kwestia staje się coraz głośniejszym tematem debat politycznych i gospodarczych.

- W trakcie ostatniego konkgresu, który odbył się w Tokio mówiłam o opiece stomatologicznej oraz zdrowiu jamy ustnej, jako kluczach do zachowania długowieczności. Szczególne znaczeine w tej kwestii ma profilaktyka. Z dyskusji środowiskowej wynika, że w wielu krajach problemy stomatologiczne osób starszych wynikają z braku odpowiedniej opieki i zainteresowania, zarówno na poziomie rodziny, jak i istytucji państwowych. O zdrowiu jamy ustnej seniorów i starzeniu się społeczeństwa będziemy dużo dyskutowali podczas Corocznego Kongresu Stomatologicznego, który we wrzześniu odbędzie się w Bankoku - mówi portalowi infoDENT24.pl.

Ograniczenie cukru

W Bankoku jednym z ważniejszych tematów dyskusji będzie również kwestia ograniczania spożycia cukrów, szczególnie prostych oraz ukrytych.

- FDI entuzjastycznie poparło ostatnie wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, które zalecają zmniejszenie spożycia cukru do mniej niż 10 proc. zapotrzebowania na energię. To konieczne, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy oraz innych chorób, np. otyłości - przypomina Tin Chun Wong.

Eksperci podkreślają, że zmniejszenie spożycia cukru do mniej niż 5 proc. dziennego zapotrzebowania na energię dałoby jeszcze lepsze rezultaty. To ogromne wyzwanie dla osób decydujących o strategiach ochrony zdrowia w poszczególnych państwach.

- Nie wolno zapominać, że ogromna część spożywanego obecnie cukru ukryta jest w produktach wcale nieuważanych za słodkie, a zawierających cukier - dodaje szefowa FDI. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
spożycie cukru   FDI   starzenie się   Tin Chun Wong  

POLECAMY W SERWISACH