PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tin Chun Wong (FDI): jestem pod wrażeniem aktywności polskich stomatologów

Łukasz Sowa
20-03-2014, 07:44
Tin Chun Wong (FDI): jestem pod wrażeniem aktywności polskich stomatologów Tin Chun Wong (prezydent FDI): jestem pod wrażeniem aktywności polskich stomatologów
- W czasie Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej kluczowe jest przekazanie dalej przesłania, że zdrowie jamy ustnej jest ważne, że zdrowy uśmiech dodaje pewności siebie i oznacza wolność od bólu i chorób. Pamiętajmy, że proste komunikaty są najlepsze, szczególnie jeżeli mają one charakter wizualny – mówi specjalnie dla polskich lekarzy dentystów na łamach portalu infoDENT24.pl dr Tin Chun Wong, szefowa Światowej Federacji Dentystycznej (World Dental Federation, FDI)

Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: W tym roku główne hasło Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej przekonuje, że zdrowe i piękne zęby są powodem do świętowania. Dlaczego?

Dr Tin Chun Wong, Prezydent FDI: Przede wszystkim, aby przypomnieć o wszystkich korzyściach zdrowego uśmiechu, a jest ich przecież wiele. Dodatkowo chcemy podkreślić fakt, że zdrowy uśmiech jest efektem dobrych nawyków higieny jamy ustnej.
W tym dniu na całym świecie promowane są zagadnienia związane ze zdrowiem jamy ustnej. Chcemy aby te komunikaty dotarły do wszystkich, niezależnie od tego gdzie się znajdują i czym się zajmują. Liczymy, że spełnią one jednocześnie rolę informacyjną i edukacyjną.
Wierzymy, że Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest ważnym wydarzeniem. Wystarczy spojrzeć na statystyki - aż 90 proc. populacji na świecie zmaga się z problemami jamy ustnej. Ogrom problemu może wydawać się nie do pokonania, ale my jesteśmy przekonani, że tak nie jest. Dzisiejsze obchody są kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest przyszłość wolna od próchnicy i chorób dziąseł.

infoDENT24.pl: W tegorocznych uroczystościach ŚDZJU weźmie udział ponad 75 krajów na całym świecie. FDI robi wszystko aby uczestników uroczystości było coraz więcej. Materiały promocyjne i logo w wielu nowych językach, to tylko jeden z przykładów zachęty do wzięcia udziału w akcji. A czy już po tym, jak ochłoną emocje związane z 20 marca, FDI zbiera dane, czy faktycznie krajowe aktywności zmieniają coś w lokalnym spojrzeniu na problemy zdrowia jamy ustnej?

Tin Chun Wong: Według ostatnich danych, uroczystości odbędą się w ponad 100 krajach, co oznacza, że w ŚDZJU zaangażowana jest połowa świata! Wierzymy, że dzieje się tak również z powodu promocji tego wydarzenia, dzięki naszej pracy. Ale takie jest założenie - aby w tym dniu o zdrowiu jamy ustnej mówić w możliwie największej liczbie miejsc.

Oczywiście, dla FDI Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej nie kończy się 20 marca. Zbieramy i analizujemy dane otrzymane od wszystkich krajowych stowarzyszeń, organizacji stomatologicznych, grup dentystów czy studentów stomatologii. Na bazie tych informacji powstają raporty, ale przede wszystkim budujemy społeczność, której z roku na rok, coraz bardziej zależy na ochronie ludzkich uśmiechów.

infoDENT24.pl: W Polsce, w ramach ubiegłorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, ponad 130 gabinetów stomatologicznych prowadziło bezpłatne badania stomatologiczne, bezpłatną fluoryzację, czy lakierowanie zębów. Czego FDI właściwie oczekuje od samych lekarzy dentystów? Czy wychodzi z założenia, że każda forma promocji zdrowia jamy ustnej jest dobra, czy raczej uważa, że liczy się jakość, a nie ilość?

POLECAMY W SERWISACH