• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szumowski: powinna być ogólnonarodowa debata o służbie zdrowia

PAP/smn
16-02-2018, 11:52
Szumowski: powinna być ogólnonarodowa debata o służbie zdrowia Minister zdrowia Łukasz Szumowski (fot. PTWP)
- Chciałbym rozpocząć w najbliższym czasie debatę ogólnonarodową o służbie zdrowia dotyczącą perspektywy 20-, 30-letniej - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że chodzi o to, czego oczekują Polacy, jakie mają priorytety.

Minister zaznaczył, że zdrowie jest jednym z priorytetów rządu PiS wskazanych w expose premiera Matusza Morawieckiego.

- Chciałbym rozpocząć debatę w najbliższym czasie, taką debatę ogólnopolską, ogólnonarodową, dotyczącą perspektywy 20-, 30-letniej. Na pewno powinniśmy zapytać Polaków: co chcecie za waszą składkę, za wasz udział uzyskać? - mówił Szumowski w Radiu Maryja i TV Trwam.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że rząd wie, jakie są newralgiczne problemy w służbie zdrowia, ale nie chodzi o to, co wie rząd, ale chodzi o to, co czego oczekują Polacy.

- Do tej pory nikt nie zadał pytania obywatelom, czego oczekują od służby zdrowia. Rząd wie, co mamy poprawić, co kuleje, w jaki sposób rozwiązać pewne rzeczy. Dzięki temu, co pan premier robi z całym rządem, mogą rosnąć nakłady na służbę zdrowia. Ja wiem, gdzie można uszczelnić ten system, w jaki sposób spowodować, żeby każda złotówka, którą Polacy na służbę zdrowia przeznaczają, była dobrze zainwestowana. Pod pytaniem, co chcieliby osiągnąć, raczej myślę o takich wskaźnikach, jak: czy chcemy mieć szybszy dostęp do procedury, szerszy dostęp do procedury, bezpieczeństwa, czy chcemy szybkości, skuteczności - tłumaczył minister.

Szumowski zwrócił uwagę, że dotychczas plany Ministerstwa Zdrowia powstawały dzięki wiedzy eksperckiej, na grupach roboczych, które dyskutowały na różne tematy.

- Natomiast, to co chciałbym zaproponować i wdrożyć, to jest debata, gdzie przy jednym stole usiądą wszyscy. Po pierwsze usiądą pacjenci, którzy są reprezentowani bardzo dobrze przez swoje organizacje, które są zrzeszone w organizacje "parasolowe". Do jednego stołu usiądą pracodawcy i pracownicy systemu ochrony zdrowia, którzy do tej pory często dyskutowali o systemie bezpośrednio z ministrem zdrowia, usiądą również osoby zarządzające, czyli rząd i samorządy, żeby wspólnie przedyskutować, gdzie chcemy iść - mówił minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH