PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sześć umiejętności stomatologicznych wśród węższych dziedzin medycyny?

07-10-2012, 07:54
Naczelna Izba Lekarska (foto: infoDENT24.pl)
Naczelna Izba Lekarska (foto: infoDENT24.pl)
Samorząd lekarski nie znalazł się wśród grona podmiotów zaproszonych do współpracy przy tworzeniu listy umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny. Prezes NRL Maciej Hamankiewicz przypomniał jednak Prezesom Towarzystw Lekarskich, których minister zdrowia nie pominął, że nie wolno zapominać o głęboko przemyślanych rozwiązaniach i postulatach, jakie samorząd lekarski wielokrotnie prezentował w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny.

Czytaj także: Więcej stomatologii na liście węższych umiejętności z zakresu medycyny?

Mowa tu o pismach, stanowiskach i uchwałach, prezentowanych przez samorząd od 2004 roku.

- Pragnę przypomnieć, iż samorząd lekarski wskazywał, że system umiejętności powinien być tworzony dla potrzeb lekarzy i pacjentów, a nie płatnika i administracji. Tworzenie listy umiejętności bez ich odpowiedniego zdefiniowania i odróżnienia od szkolenia specjalizacyjnego jest niewłaściwe. Szkolenie w zakresie umiejętności nie powinno być traktowane jako uzupełnienie niepełnego kształcenia w zakresie specjalizacji pisze w liście do Prezesów Towarzystw Lekarskich Maciej Hamankiewicz.

O stomatologii

Zastanawialiśmy się, jaki kierunek w sprawie stomatologii wybrałby samorząd lekarski, gdyby został dopuszczony do rozmów przez ministra zdrowia. Odpowiedzi można się domyślać analizując historyczne dokumenty.

Przypomnijmy, ze w uchwale Nr 73/04/lV Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 23 stycznia 2004 r, samorząd określił rodzaje umiejętności, jakie może uzyskać lekarz stomatolog (wtedy jeszcze stomatolog) albo lekarz stomatolog posiadający tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia we właściwiej dziedzinie medycyny z zakresu węższych dziedzin medycyny lub z zakresu udzielania określonych świadczeń zdrowotnych (patrz tabela).

 

Umiejętność Dostępna po specjalizacji
Endodoncja Dla każdego stomatologa
Implantologia i implantoprotetyka Wszystkie specjalności stomatologiczne
Leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej Wszystkie specjalności stomatologiczne
Profilaktyka ortodontyczna Dla każdego stomatologa
Stomatologia rodzinna Dla każdego stomatologa
Stomatologiczna diagnostyka obrazowa Dla każdego stomatologa
Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH