• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczepienia profilaktyczne: dobry przykład dała NRL

ms
09-12-2016, 20:16
Szczepienia profilaktyczne: dobry przykład dała NRL Leszek Dudziński podczas szczepienia (foto: NRL)
Co można zrobić pożytecznego w trakcie Ogólnopolskiego  Dnia Szczepień (9 grudnia)? - Zaszczepić się: dla siebie, dla innych, dla nas – przekonuje w rozmowie z infoDENT24.pl Leszek Dudziński, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL.

Któż inny powinien dawać w tej mierze dobry przykład, jak nie lekarze i lekarze dentyści? Takim wzorem stała się grupa kilkudziesięciu lekarzy i dokładnie dziewięciu lekarzy dentystów. Wśród zaszczepionych znalazł się Leszek Dudziński, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL. W rozmowie z infoDENT24.pl powiedział on, że za słowem, szczególnie tym inspirującym, zawsze powinny iść czyny, stąd podjęta inicjatywa na forum NRL.

- Faktem jest, że lekarze i lekarze dentyści są stroną aktywnie promującą działania profilaktyczne, prewencyjne wśród pacjentów, uczestniczą oni w wielu akcjach zapobiegawczych, a jednak zdarza się, że sami zapominają o formie wykonywanego przez siebie zawodu – powiedział Leszek Dudziński.

- To oczywiste, że lekarze – jak nikt inny – narażeni są na kontakt z chorobotwórczymi bakteriami. Lekarze dentyści pracując w torze oddechowym pacjentów, w zasadzie bez przerwy mają kontakt ze śliną osoby siedzącej na fotelu dentystycznym. Nie ma chyba lepszego powodu, usprawiedliwiającego poddanie się szczepieniom ochronnym – przekonywał wiceprezes NRL.

4 listopada 2016 r. NRL wystosowała do lekarzy i lekarzy dentystów apel o podejmowanie działań proszczepiennych, w tym o stosowanie się do kalendarza zalecanych szczepień, który jest opublikowany w dzienniku urzędowym ministra zdrowia.

Regulacje prawne, jak chociażby rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym od 2017 r. obowiązkowymi szczepieniami przeciw pneumokokom objęte zostaną wszystkie nowo narodzone dzieci, nie załatwią wszystkiego, o ile nie wygramy walki o świadomość Polaków. - Ze świadomości tej powinno wynikać przekonanie, że szczepienia ochronne są przywilejem, a nie obowiązkiem lub jeszcze gorzej - niezrozumiałym nakazem – uważa Leszek Dudziński.

Na pytanie infoDENT24.pl, czy w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów nie powinno się pomyśleć o refundowaniu, przynajmniej części, kosztów drogiej przecież szczepionki przeciwko pneumokokom, Leszek Dudziński przyznał, że taka inicjatywa byłaby racjonalna. Adresatem takiego wniosku powinien jednak być Główny Inspektor Sanitarny. Nota bene  szef GIS Marek Posobkiewicz, ramię w ramię z ochotnikami z Naczelnej Rady Lekarskiej, zaszczepił się w trakcie Ogólnopolskiego Dnia Szczepień.

Lekarze dentyści, którzy poddali się szczepieniu: Paweł Barucha, Andrzej Cisło, Leszek Dudziński, Jerzy Gryko, Anna Lella, Jolanta Małmyga, Alicja Marczyk-Felba, Robert Stępień, Ewa Paszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   Leszek Dudziński  

POLECAMY W SERWISACH