• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

System nie zachęca do podpisywania kontraktów z NFZ

dziennikzachodni.pl/szaft
25-03-2015, 07:56
System nie zachęca do podpisywania kontraktów z NFZ Borkowski: dentyści nie mają ochoty spędzać pół dnia na wypisywaniu papierków, a następnie wysyłać raporty i oczekiwać, czy zostaną zaakceptowane przez NFZ (fot. Fotolia/PTWP)
Dlaczego dentyści nie chcą zawierać kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia? - Bo to się nie opłaca. Koszty ponoszone przez stomatologa na leczenie pacjenta zostały przez NFZ mocno zaniżone. Drugi powód to papierkologia – uważa lek. dent. Witold Borkowski z Katowic.

Stomatolog na łamach „Dziennika Zachodniego" otwarcie mówi, że lekarze nie chcą być buchalterami.

- Nie mają ochoty spędzać pół dnia na wypisywaniu papierków, a następnie wysyłać raporty i oczekiwać, czy zostaną zaakceptowane przez NFZ. Bo inaczej grozi im kara finansowa i zerwanie kontraktu. Zdarzały się też przypadki, kiedy pacjent krążył od gabinetu do gabinetu i nagle system informował, że konkretna usługa została sfinansowana przez NFZ gdzie indziej. Co w takim wypadku ma zrobić dentysta? Gonić pacjenta? System jest kulawy.

Poza tym nakład środków na stomatologię z roku na rok maleje, i to drastycznie. Wszystko dlatego, że zajmują się tym urzędnicy, a nie lekarze. Urzędnikom chodzi wyłącznie o wydanie jak najmniejszej ilości pieniędzy. W minonym roku NFZ przeznaczył 1,8 mld zł na stomatologię, w tym czasie w prywatnych gabinetach pacjenci zostawili za leczenie stomatologiczne 8 mld zł. Dysproporcja ewidentna - mówi lek. dent. Witold Borkowski.

Więcej: dziennikzachodni.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH