PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

System Monitorowania Kształcenia zadziała czy nie zadziała?

smn
23-03-2017, 10:21
System Monitorowania Kształcenia zadziała czy nie zadziała? SMK nie jest wolny od „chorób wieku dziecięcego",czy wyleczy się do 1 maja? (fot. pixabay)
System Monitorowania Kształcenia nadal nie jest gotowy, a ma zacząć działać już 1 maja 2017 r.

Zgodnie z nowelą ustawy o informacji w ochronie zdrowia z października 2015 r. od 1 maja 2017 r. rejestracja na Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK) odbywać się będzie drogą elektroniczną, za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia (SMK). Uprawnienie kandydatów potwierdzać mają izby lekarskie.

Pierwsza sesja egzaminacyjna, do której rejestracja przeprowadzona zostanie za pomocą SMK, odbędzie się we wrześniu. – Kłopot w tym, że na półtora miesiąca przed uruchomieniem systemu nikt nie widział nawet jego wersji testowej. A my chcielibyśmy zacząć już szkolić administratorów – mówi Zyta Kaźmierczak-Zagórska, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NIL) w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Gdy absolwenci zarejestrują się do SMK, pracownik izby ma potwierdzić ich uprawnienie do wykonywania zawodu. To pozwoli uniknąć procedury poświadczania uprawnień przed salą egzaminacyjną.

Dyrektor CSIOZ Marcin Węgrzyniak zapewnia, że SMK zostanie oddany o czasie, jednak działacze izb mają obawy. Tym bardziej że farmaceuci i diagności laboratoryjni, którzy korzystają z systemu już od roku, zgłaszali usterki, informuje Rzeczpospolita.

W przyszłości SMK ma monitorować kształcenie podyplomowe i specjalizacyjne pracowników medycznych. Dzięki systemowi minister zdrowia będzie miał wgląd w szczegółowe dane o specjalizacji i liczbie kształcących się pracowników medycznych. Lekarz już zarejestrowany w izbie lekarskiej będzie mógł aktywować konto w SMK, jeżeli posiada podpis kwalifikowany lub ePUAP.

Więcej: rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   LDEK  

POLECAMY W SERWISACH