PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Symboliczna korekta wyceny punktowej leczenia stomatologicznego dzieci i młodzieży

smn
15-06-2016, 08:04
Symboliczna korekta wyceny punktowej leczenia stomatologicznego dzieci i młodzieży Poprawi się opieka stomatologiczna nad dziećmi i młodzieżą?
Projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie zawierania i realizacji umów na leczenie ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży wprowadza współczynnik korygujący wycenę punktową świadczenia – 1,2. To krok w dobrą stronę. Jak duży? - a to zależy już od recenzenta.

Dla przedstawicieli lekarzy dentystów, którzy postulowali nawet dwukrotny współczynnik korygujący, wskaźnik 1,2 jest mało znaczącym zabiegiem. W ich ocenie taka korekta nie zmieni nic w opiece stomatologicznej  nad dziećmi i młodzieżą. Dla publicznego płatnika każda decyzja skutkująca potencjalnie wyższymi wydatkami jest szczególnie trudna do podjęcia.

Możemy być pewni, że topór wojenny, jeśli chodzi o wycenę świadczeń, nie zostanie zakopany.  

Proponowane zmiany:
Do zarządzenia nr 94/2014/DSOZ w §15 ust. 3 po punkcie 3 zostaje dodany punkt 4, w którym czytamy:

„W przypadku świadczeń udzielonych dzieciom do ukończenia 18. r. ż. w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne oraz świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. r. ż. wprowadza się współczynnik korygujący wycenę punktową świadczenia, określoną w Katalogu zakresów i świadczeń stomatologicznych – 1,2”.

Przepisy zarządzenia mają być stosowane do rozliczania świadczeń, udzielanych od 1 lipca 2016 r.

Konieczność wprowadzenia takich zmian wielokrotnie zgłaszał konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej oraz Komisja Stomatologiczna NRL. Dzięki nim zwiększy się dostępność do świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do 18. r.ż., oraz  skuteczność profilaktyki stomatologicznej w tej grupie wiekowej.

Opinie na temat projektu można przekazywać do 24 czerwca 2016 r. do godz. 12.00 na adres: sekretariat.dsoz@nfz.gov.pl

Więcej: nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH