PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Świętokrzyskie: badania stanu zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży

ms
20-10-2017, 10:42
Świętokrzyskie: badania stanu zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży Badania stanu zdrowia jamy ustanej dzieci i młodzieży (foto: pixabay)
We wrześniu, październiku i listopadzie 2017 r. na terenie województwa świętokrzyskiego prowadzone są badania epidemiologiczne stanu zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3 lat i młodzieży do 18 roku życia.

Organizatorem badań i osobą nadzorującą ich przebieg na terenie województwa świętokrzyskiego jest prof. dr hab. n. med. Joanna Szczepańska, kierownik Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wstyd o tym pisać, ale w woj. świętokrzyskim spośród 10 tys. dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, u dentysty było zaledwie.. piętnaścioro. W innych regionach kraju statystyki pewnie także nie są imponujące.

- Każde dziecko powinno mieć szansę na lakierowane zębów w pierwszym: drugim, trzecim roku życia, - wylicza Joanna Zemlik, konsultant wojewódzki ds. stomatologii dziecięcej.

Joanna Zemlik bije na alarm: próchnica diagnozowana jest u ponad połowy trzylatków, ale rodzice zwykle to bagatelizują - nie widzą potrzeby leczenia dziecięcych "mleczaków". Niestety, efektem jest zwykle pojawienie się próchnicy także na zębach stałych. Próchnica masowo niszczy zęby dzieci, jej skala przypomina epidemię – twierdzi Joanna Zemlik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica dzieci   stomatologia dziecięca  

POLECAMY W SERWISACH