PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Świecie stawia na zdrowy uśmiech dzieci

ms
24-03-2017, 13:10
Świecie stawia na zdrowy uśmiech dzieci Świecie chroni uzębienie dzieci (foto: pixabay)
Miejsko-Gminna Przychodnia w Świeciu realizuje program "Zdrowy i piękny uśmiech dzieci gminy Świecie".

W 2016 r. programem objętych zostało ponad 2 tys. dzieci. W 2017 r. dołączą jeszcze przedszkolaki ze wszystkich placówek w Świeciu. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez gminę Świecie w wysokości 36 tys. zł.

Co najmniej raz w roku stomatolog odwiedza każdą szkołę podstawową i gimnazjalną. Robi przeglądy dzieciom i mówi o profilaktyce. - Na początku przeprowadzamy ankiety, żeby sprawdzić, jaki jest stan wiedzy dzieci na temat higieny jamy ustnej - mówi Joanna Krysińska, lekarz dentysta.

Po przeglądach dzieci ze zdrowymi zębami są umawiane do poradni na lakowanie, które jest finansowane w ramach programu. Częściej jednak dzieci dostają kartkę dla rodziców z wykazem chorych zębów wymagających leczenia.

Po pierwszym roku działania programu świadomość rodziców wzrosła i częściej pojawiają się w przychodni. W tym roku stomatolog zawita również do przedszkoli. - Tam będziemy kłaść nacisk na zęby stałe, które wyrzynają się u przedszkolaków, oraz wady zgryzu - podkreśla Joanna Krysińska.

Najlepsza sytuacja jest w Szkole Podstawowej nr 8 w Świeciu, gdzie działa gabinet stomatologiczny i dzieci same zgłaszają się do lekarza z problemami.

- Żeby skutecznie walczyć z epidemią próchnicy, jaka jest obecnie, gabinet powinien być w każdej szkole - uważa Joanna Krysińska.

Więcej: czasswiecia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH