• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w Polsce – na pewno wykorzystana szansa?

ŁS
24-03-2015, 11:57
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w Polsce – na pewno wykorzystana szansa? ŚDZJ w Polsce: bliżej nam do wyróżnienia czy nagany?
- Mam nadzieję, że możemy liczyć na energię i entuzjazm Polski podczas celebrowania Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2015 – mówiła kilka miesięcy temu Tin Chun Wong, prezes Światowej Federacji Dentystycznej FDI. Kilka dni po obchodach, Polsce bliżej do wyróżnienia czy nagany?

FDI informuje, że w obchodach tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) wzięło udział ok. 95 krajów na całym świecie, 65 organizacji stomatologicznych, a także 30 stowarzyszeń studentów stomatologii.

Zobacz jak infoDENT24.pl informował o ŚDZJU 2015 tutaj

- Świat celebruje ten dzień na swój sposób. Nie ma tutaj żadnych wytycznych. Doceniamy zarówno poważne debaty z udziałem decydentów, jak i inicjatywy młodych dentystów lub studentów, które nierzadko przybierają formę zabawy - mówiła w rozmowie z portalem infoDENT24.pl Tin Chun Wong, prezes Światowej Federacji Dentystycznej FDI.

Jak ŚDZJU obchodziło polskie środowisko stomatologiczne?

Kluczowy przekaz

Kilka dni przed ŚDZJU (20 marca) do mediów trafiła informacja prasowa, że w Polsce inicjatorami wydarzenia są: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polski Czerwony Krzyż. W ślad za informacją podano kilka, niestety smutnych danych statystycznych dotyczących próchnicy w Polsce, wraz z komentarzami ekspertów. Kiedy poprosiliśmy o doprecyzowanie, jakie aktywności zamierzają podjąć w tym dniu inicjatorzy, otrzymaliśmy odpowiedź, że PTS, PTSD i PCK „przede wszystkim wychodzą do społeczeństwa z komunikacją, jak prawidłowo dbać o zęby, aby zminimalizować ryzyko próchnicy".

- Organizacje te zwracają uwagę, że próchnica zębów to problem społeczny w Polsce. Dlatego w dyskusję na ten temat chcą zaangażować polski rząd oraz inne instytucje, aby zastanowić się jak kształtować model opieki stomatologicznej w Polsce - poinformowano portal infoDENT24.pl.

Jakie praktyczne działania podjęto?

PTS, PTSD i PCK informują, że wspierają program edukacyjno-profilaktyczny "Chroń Dziecięce Uśmiech", w ramach którego dzieci ze szkół podstawowych biorą udział w lekcjach na temat prawidłowej higieny jamy ustnej i bezpłatnych przeglądach stomatologicznych. Warto jednak pamiętać, że za inicjatywą stoi producent gum do żucia, a sama akcja nie ma związku z ŚDZJU.
Inicjatorzy ŚDZJU planowali realizację bezpłatnych przeglądów stomatologicznych w Sejmie, aby zwrócić uwagę posłów na aktualną sytuację w Polsce i potrzebę działania, ale nie mamy informacji, aby taką akcję udało się zrealizować.

- Odziały regionalne PTS (ponad 30 w Polsce) będą prowadzić spotkania regionalne i specjalną komunikację do lekarzy dentystów dot. "Wizji 2020" FDI - poinformowali organizatorzy.

Anna Lella, prezydent elekt ERO-FDI i członkini Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreśla, że Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej FDI ma przede wszystkim na celu promocję w społeczeństwie zdrowia jamy ustnej i zwiększanie świadomości społecznej w tym zakresie.

POLECAMY W SERWISACH