PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Światowy Dzień bez Papierosa - jak dentyści walczą z paleniem tytoniu

31-05-2013, 00:02
Dziś Światowy Dzień bez Papierosa - jak dentyści walczą z problemem tytoniowym (fot. sxc.hu)
Dziś Światowy Dzień bez Papierosa - jak dentyści walczą z problemem tytoniowym (fot. sxc.hu)
To truizm, że palenie tytoniu negatywnie wpływa niemal na cały organizm, oczywiście nie pozostaje również obojętne na stan zębów. Dlatego obojętni na ten problem nie mogą być również stomatolodzy. Jak zwykle, przy okazji Światowego Dnia Bez Papierosa (31 maja), dentyści w różny sposób przypominają o tym, że palenie papierosów utrudnia leczenie stomatologiczne. Ci lekarze, którzy nie widzą niepokojących zmian w jamie ustnej palących pacjentów - niedokładnie ich badają - twierdzą specjaliści.

Na początek powtórka ze studiów i trochę teorii w praktyce. - Dym tytoniowy zawiera bardzo silne toksyny, które negatywnie oddziałują na cały organizm. Powodują obkurczanie się naczyń krwionośnych dziąseł, osłabiają szkliwo zębów i  podrażniają śluzówki. Przyczynia się to do próchnicy, szczególnie próchnicy korzeni zębów, które często są u palaczy odsłonięte. To z kolei skutek oddziaływania toksyn z tytoniu na dziąsła, wywołujących nierzadko choroby przyzębia, co skończyć się może nawet utratą zębów przypomina lek. stom. Magdalena Bielecka ze Specjalistycznego Gabinetu Stomatologicznego Dentica Bieleccy w Racibórzu.

Co więcej, kancerogenne substancje z papierosów, rozpuszczone w ślinie przyczyniają się do powstawania zmian przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej, doprowadzają do raka języka, dna jamy ustnej i warg. Bez rzucenia palenia nie ma mowy o wyleczeniu leukoplakii najczęstszej zmiany przednowotworowej w jamie ustnej.

Czytaj także: Rada Europejskich Lekarzy Dentystów też przeciwko tytoniowi

Dentyści nie mają wątpliwości, że leczenie zębów i przyzębia u osób palących papierosy przebiega dłużej, a i efekty zabiegów utrzymują się krócej. - Zęby są narażone na działanie szkodliwych substancji, co wywołuje dalsze zmiany w już wyleczonych zębach i przebarwienia w wypełnieniach ubytków, dlatego niezwykle ważna jest codzienna higiena jamy ustnej dodaje dr Magdalena Bielecka.

Ważne jest więc, aby stomatolodzy przypominali ofiarom nałogu o tym, że jako przedstawiciele grupy ryzyka, powinni częściej i regularnie poddawać się kontrolnemu badaniu jamy ustnej. Również dlatego, że przecież

to jest biznes.

Nic w tym złego, że coraz większa grupa dentystów traktuje palaczy jak szczególnych klientów. Bezpłatne przeglądy, zniżki dla ofiar uzależnienia, poradnictwo w lokalnych mediach, coraz więcej stomatologów korzysta z takich sposobów dotarcia do palaczy. Niektórzy idą nawet krok dalej. Centrum Stomatologii LUXDENTICA prowadzi akcję profilaktyczno - edukacyjną Nie palimy, uśmiechamy się!, skierowaną do czynnych palaczy oraz do osób, które rzuciły palenie. Cel szczytny - pokazanie, w jaki sposób można przywrócić zdrowy i piękny uśmiech u osób od lat palących papierosy. Jest także drugi, biznesowy wymiar. Centrum Stomatologii przygotowało zestaw zabiegów, które umożliwiają poprawę estetyki uzębienia palaczy oraz odbudują ubytki, które pojawiły się w wyniku palenia. Akcja edukacyjna obejmuje: leczenie zachowawcze palaczy, leczenie implantologiczne oraz stomatologię estetyczną.

Metod dotarcia do pacjenta jest coraz więcej. Jedni straszą impotencją seksualną, wszak palenie psuje zęby, a zęby relacje miłosne. Inni stawiają na fakty naukowe cytując liczne badania. Natomiast

SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   palenie tytotniu   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH