PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Światowa delegacja lekarzy dentystów na jubileuszu 25-lecia samorządu lekarskiego

NIL/ŁS
18-12-2014, 07:58
Światowa delegacja lekarzy dentystów na jubileuszu 25-lecia samorządu lekarskiego Od lewej: Philippe Rusca,(ERO-FDI), Tin Chun Wong (FDI), Wolfgang Doneus (CED), Anna Lella (prezydent elekt ERO-FDI) (fot. NIL)
W obchodach jubileuszu 25-lecia odrodzonego samorządu lekarskiego, które odbyły się w Warszawie (5 - 6 grudnia 2014 r,) udział wzięli reprezentanci światowych organizacji stomatologicznych.

Dla środowiska lekarzy stomatologów szczególne znaczenie miała wizyta Tin Chun Wong, prezes Światowej Federacji Dentystycznej. Szefowa FDI przyleciała do Warszawy już 4 grudnia z samego rana, przed oficjalnymi uroczystościami. Dzięki temu Wong mogła złożyć wizytę w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie spotkała się z prof. Elżbietą Mierzwińską-Nastalską, dziekanem Wydział Lekarsko-Dentystycznego WUM.

W trakcie spotkania prof. Mierzwińska - Nastalska przedstawiła problemy dydaktyczne związane z nauczaniem stomatologii, w tym rozpoczętego w bieżącym roku nauczania stomatologii w języku angielskim. Zaprezentowała również nową bibliotekę akademicką oraz odnowioną salę Senatu Uniwersytetu Medycznego.

Prezes FDI była szczególnie zainteresowana portretami rektorów uczelni, wskazując, że po raz pierwszy spotyka się z takim sposobem honorowania wybitnych członków społeczności akademickiej.

Kolejnym punktem wizyty Wong był Zamek Królewski w Warszawie. To właśnie tam szefowa FDI spotkała się z prof. Honoratą Shaw, wiceprezydentem PTS, przewodniczącą Komisji Współpracy z Zagranicą PTS oraz przedstawicielami firmy Exactus, która zajmuje się techniczną stroną organizacji Światowego Kongresu FDI Poznań 2016.

Prezes FDI Tin Chun Wong stwierdziła, że jubileusz 25-lecia samorządu jest powodem do dumy. Jej zdaniem Polska jest dla świata symbolem wolności, a odwaga Polaków przyczyniła się do epokowych wydarzeń, których rocznicę obchodzimy w 2014 roku. Jak zaznaczyła polski samorząd lekarski niemalże od początku jest aktywnym członkiem FDI i wnosi duży wkład w działalność organizacji. Prezes Wong podkreśliła, że jest jej tym bardziej miło gościć w Polsce, ponieważ już w 2016 r. Światowy Kongres Dentystyczny FDI powróci po paru latach do Europy, a mianowicie do Poznania. 

W uroczystościach brał udział także Philippe Rusca, prezes ERO-FDI. Stomatolog nawiązał do faktu, że jubileusz samorządu lekarskiego zbiega się i ściśle wiąże z 25 rocznicą przemian politycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, zapoczątkowanych w Polsce, a uwieńczonych upadkiem muru berlińskiego. Stwierdził, że odrodzony samorząd lekarski, jako 25-letni dorosły człowiek, ma przed sobą świetlaną przyszłość i wiele do osiągnięcia. Życzył samorządowi kolejnych sukcesów oraz dalszej aktywnej działalności zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Jubileusz zaszczycił obecnością także Wolfgang Doneus, prezes Rady Europejskich Lekarzy Dentystów (CED).

Źródło: NIL 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH