PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Świąteczne świadczenia stomatologiczne dla bezdomnych

Ewa Nieckuła
23-12-2016, 12:20
Świąteczne świadczenia stomatologiczne dla bezdomnych Bezdomni zwykle pilnie potrzebują pomocy stomatologicznej (fot. pixabay)
Wolontariusze - dentyści z organizacji Crisis at Christmas nie mają świąt Bożego Narodzenia. Pełnią dyżury jak zawsze, choć może w te dni bardziej niż zwykle, poza leczeniem, niosą duchowe wsparcie samotnym i bezdomnym.

Pomoc stomatologiczną w ramach działań Crisis at Christmas świadczą dentyści, asystentki i higienistki stomatologiczne. Wolontariusze pracują codziennie od 9 do 18. Chętnych nie brakuje, lista oczekujących na wolne miejsce na dyżurze szybko się zapełnia.

Osoby bezdomne, mimo pogłębiających się chorób jamy ustnej, nie zdają sobie sprawy ze swoich potrzeb stomatologicznych. Ani też przysługujących im praw, ponieważ w ramach  National Health Service mogą korzystać z bezpłatnej opieki stomatologicznej. Dla wielu jednak barierą nie do przebrnięcia jest wypełnienie formularza potrzebnego, by z takiego świadczenia skorzystać.

Potrzeby bezdomnych są oczywiście ogromne, według danych zamieszczonych przez Kevina Fishera w publikacji Homelessness, Health, Care and Welfare Provision - najczęstsze problemy stomatologiczne tych osób to:
- poniżej 30. roku życia - nagromadzony kamień nazębny, zatrzymane ósemki, często z ostrym stanem zapalnym, wymagające natychmiastowej ekstrakcji, zaawansowana próchnica, dentofobia;
- 30-50 lat - nagromadzony kamień nazębny, bardzo zaawansowana próchnica, rozległe ubytki, stan zapalny dziąseł, połamane zęby;
- po 50. roku życia – źle dopasowane protezy, które powodują trudności z jedzeniem, nieliczne naturalne zęby w poważnym stopniu zniszczone przez próchnicę, inne choroby jamy ustnej.

Wolontariusze z Crisis at Christmas robią wszystko czego pacjent najpilniej potrzebuje w danym momencie - od rutynowego badania i usuwania kamienia nazębnego, po wypełnianie ubytków i ekstrakcje w znieczuleniu.

Dentysta wolontariusz jest przygotowany, że podczas dyżuru czasami przypada mu rola, która nie będzie polegała na leczeniu. Może zostać włączony do zespołu triage - kwalifikującego do leczenia bezdomnych na ulicy, może sterylizować narzędzia, czy pomagać innemu lekarzowi uspokoić pacjenta i przełamać jego strach przed leczeniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pomoc humanitarna   dentysta   dobroczynność  

POLECAMY W SERWISACH