PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Świadczenia gwarantowane w stomatologii - MZ opublikowało projekt rozporządzenia

własne
05-07-2013, 14:47
MZ - Ministerstwo Zdrowia (foto: infoDENT24.pl)
MZ - Ministerstwo Zdrowia (foto: infoDENT24.pl)
Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w stomatologii. Resort zdrowia opublikował projekt na swojej stronie internetowej. Byłaby to wiadomość o wiele cenniejsza, gdyby nie fakt, że dokument dostępny był na na witrynie Rządowego Centrum Legislacji już na początku maja br. , o czym informowaliśmy. Aktualna wersja projektu nie jest rewolucyjna w porównaniu do tej z maja. Termin zgłaszania uwag upływa w dniu 3 sierpnia 2013 roku.

Z projektu rozporządzenia, który dyskutowano kilka miesięcy temu, zniknęła regulacja, zgodnie z którą od 1 stycznia 2016 r. pojawiłby się obowiązek włączenia udziału w udzielaniu świadczeń zdrowotnych  asystentek/higienistek stomatologicznych. Zniknął także przepis mówiący o obligatoryjnym zatrudnianiu pomocy dentystycznych podczas udzielania świadczeń m.in.:  ogólnostomatologicznych, ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, ortodoncji dla dzieci i młodzieży czy protetyki.

Czytaj także: 

MZ wycofuje się z pomysłu obowiązkowych asystentek stomatologicznych

MZ wycofuje się z pomysłu obowiązkowych asystentek stomatologicznych

Ssak i skaler obowiązkowe?

Leczenie stomatologiczne co jeszcze nowego szykuje lekarzom dentystom ustawodawca?

Zgodnie z rekomendacjami (m.in. AOTM) procedury: plastyka przedsionka jamy (dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia) ustnej oraz założenie opatrunku periodontologicznego każde trzy kolejne przestrzenie międzyzębowe (dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia oraz kobiet w ciąży i okresie połogu), wyłączono z przedmiotowych świadczeń w znieczuleniu ogólnym jako izolowane procedury.

Usunięto z wykazu świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej świadczenie badanie lekarskie kontrolne 3 razy w okresie 12 miesięcy

Usunięto z wykazu świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej świadczenie badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej 1 raz w okresie 12 miesięcy

Dodano do wykazu świadczeń chirurgii stomatologicznej oraz do wykazu świadczeń periodontologii świadczenierentgenodiagnostyka  zdjęcie pantomograficzne z opisem ( Kod ICD-9-CM 23.03.04) jako świadczenie gwarantowane przysługujące 1 na 3 lata, z wpisem opisu do dokumentacji, realizowanego w połączeniu ze świadczeniami odpowiednio chirurgii stomatologicznej i periodontologii.

Kiedy proteza po 3 latach

Na wniosek konsultantów krajowych w dziedzinach stomatologicznych, zmieniono lub dookreślono niektóre warunki realizacji przedmiotowych świadczeń gwarantowanych. Odnoszą się one do:

POLECAMY W SERWISACH