• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sulmierzyce i Kleszczów przeciwko próchnicy

AOTM/szaft
17-04-2015, 07:55
Sulmierzyce i Kleszczów przeciwko próchnicy Gminy Sulmierzyce i Kleszczów (woj. łódzkie) chcą walczyć z próchnicą (fot. Fotolia/PTWP)
Gminy Sulmierzyce (woj. łódzkie) oraz gmina Kleszczów (woj. łódzkie) będą realizowały programy profilaktyczne przeciwko próchnicy, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zielone światło – pod warunkiem wprowadzenia poprawek - na ich rozpoczęcie dała Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

„Gminny program profilaktyki próchnicy dla dzieci", opracowany przez ekspertów gminy Sulmierzyce, otrzymał pozytywną opinie AOTMiT, pod warunkiem uwzględnienia w nim kilku uwag. Nie jest jasne, w jakiej relacji pozostają świadczenia NFZ oraz świadczenia planowane z budżetu gminy. Projekt powinien jasno określić, czy i w jakiej mierze realizacja projektu stanowi uzupełnienie interwencji przewidzianych ze środków publicznych oraz jednoznaczne wykluczyć z programu świadczeń, które mogą być sfinansowane ze środków NFZ.

AOTMiT uważa, również, iż założony w projekcie programu budżet może nie wystarczyć na realizację wszystkich planowanych w projekcie interwencji, w tym na przeprowadzenie kampanii informacyjnej.

Nie zostały jasno określone kryteria monitorowania programu. Brakuje również wzoru zgody rodziców na udział dziecka w programie.
Program ma obniżyć wartości wskaźników intensywności próchnicy u dzieci w wieku przedszkolnym oraz dzieci w wieku szkolnym. Program ma być realizowany w latach 2015-2019. Planowany całkowity koszt realizacji programu został określony na ok. 400 000 zł (2015-2019, 60 złotych na dziecko). Adresatami programu są dzieci w wieku od 5 do 13 lat zamieszkałe na terenie gminy Sulmierzyce.

AOTMiT zaakceptowała również program gminy Kleszczów „Profilaktyka stomatologiczna", ale i w tym przypadku postawiła warunek.

Oceniany projekt programu dotyczy polityki zdrowotnej gminy Kleszczów w zakresie profilaktyki pierwotnej i wtórnej próchnicy zębów oraz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej wśród wszystkich mieszkańców gminy Kleszczów w latach 2015-2018 poprzez działania informacyjno-edukacyjne, profilaktykę stomatologiczną, stomatologię dziecięcą i zachowawczą, endodoncję oraz chirurgię stomatologiczną, w zależności od zaleconego planu leczenia.

Program ma być realizowany w latach 2015-2018. Planowany całkowity koszt realizacji programu został określony na ok. 4,8 mln zł (2015-2018). Przewidziane przez program interwencje obejmą ok. 70 proc. ludności gminy.

- Przewidywany w programie zakres świadczeń profilaktycznych pokrywa się ze świadczeniami finansowanymi ze środków publicznych. W związku z tym sugerowana byłaby rewizja założeń programu, biorąc za podstawę rozporządzenie ministerstwa zdrowia z 6 listopada 2013 w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego - zauważyli członkowie Rady Przejrzystości AOTMiT.

Więcej: aotm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH