PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Studenci medycyny z Olsztyna bez W-F-u

25-09-2012, 07:09
Studenci medycyny z Olsztyna bez W-F-u
Studenci medycyny z Olsztyna bez W-F-u
Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zrezygnował z obowiązkowych lekcji wychowania fizycznego dla studentów, tłumacząc się zmianą przepisów. Czy to nowy trend, który obejmie inne uczelnie medyczne i doprowadzi do sytuacji, że znakiem rozpoznawczym medyków będzie brzuszek?

Wprawdzie kierunek dentystyczny w Olsztynie wystartuje, zgodnie z zapowiedziami, dopiero w przyszłym roku, ale już teraz wiadomo, że jeśli jego studenci będą chcieli zadbać o kondycję, będą musieli zapisać się na fakultatywne zajęcia sportowe.

Od zbliżającego się roku akademickiego WF na Wydziale Nauk Medycznych przestaje być obowiązkowy, ponieważ tak mówi ministerialne rozporządzenie, uwalniając kierunki lekarski i pielęgniarski od obligatoryjnego WF-u. - Jeśli przepisy mówią, że te zajęcia są nieobowiązkowe, to muszą takie być - podkreśla Wojciech Maksymowicz, dziekan medycyny. - Ramy określa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a my mamy się do nich dostosować i zostawić studentom wolność decyzji, w końcu to dorośli ludzie. Nie możemy ich przymuszać, ale zachęcać będziemy jak najbardziej, by chodzili na zajęcia.

Decyzją zdziwieni są studenci, którzy martwią się, że teraz o kondycję będą musieli zadbać dokładając z własnego portfela.

Podobna sytuacja jest na innych uczelniach kształcących lekarzy. Np. władze Akademii Medycznej w Gdańsku przeprowadziły wśród studentów ankietę, czy chcą uczestniczyć w fakultatywnych zajęciach sportowych. Niemal 90 proc. z 250 żaków zadeklarowała, że zamierza ćwiczyć.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   studia   sport   uczelnie medyczne   w-f   Inicjatywy   Kariera  

POLECAMY W SERWISACH