• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia w Wielkopolsce: kontrakty wykonano, czy wprost przeciwnie?

ms
14-02-2018, 09:06
Stomatologia w Wielkopolsce: kontrakty wykonano, czy wprost przeciwnie? Tajemnicze wykonywanie kontraktów w Wielkopolsce (foto: pixabay)
- Dlaczego w samym Poznaniu i w powiecie ok. 40 placówek stomatologicznych nie wykorzystało nawet 60 proc. kontraktu NFZ z 2017 r.? Podobna liczba lecznic ma takie same problemy w innych częściach Wielkopolski – zapytała ministra zdrowia posłanka Anna Elżbieta Sobecka. Odpowiedzi udzielił Piotr Gryza, podsekretarz stanu w MZ.

Oto informacje płynące z Ministerstwa Zdrowia

Faktycznie problem istniał
W listopadzie 2017 r., dokonując monitorowania realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ ustalił, że w gabinetach stomatologicznych i protetycznych w oczekiwaniu na świadczenia ogólnostomatologiczne tworzą się kolejki pacjentów, pomimo wynikających ze sprawozdawczości świadczeniodawców częściowych niewykonań kontraktów.

Rozmowy poprzez prasę
W związku z taką sytuacją Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ zainicjował akcję medialną mającą na celu zwrócenie się do świadczeniodawców o pełną realizację zawartych kontraktów.

Informacje o realizacji kontraktów ogólnostomatologicznych w gabinetach stomatologicznych i protetycznych zostały przekazane do prasy.

Media wykonały robotę
Co jednak istotne, poziom realizacji umów w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych w II półroczu 2017 r. na obszarze Wielkopolskiego OW NFZ ukształtował się (wg stanu na 16 stycznia 2018 r.) na poziomie 98,4 proc.

To pokazuje, że akcja medialna Wielkopolskiego OW NFZ przyniosła efekt, zaś świadczeniodawcy zaraportowali świadczenia na prawie pełną wartość środków, które Wielkopolski OW NFZ przeznaczył na realizację świadczeń ogólnostomatologicznych w II półroczu 2017 r.

Na wnioski za wcześnie
Należy wskazać, iż pełna analiza wykonania świadczeń ogólnostomatologicznych z 2017 r. zostanie przeprowadzona po zakończeniu rozliczenia umów, zgodnie z przepisami dotyczącymi ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 1146 z późn. zm.). Zgodnie bowiem z § 23 ust. 1 tego rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej świadczeniodawcy przysługuje prawo do korygowania raportu statystycznego w ciągu 40 dni po upływie okresu rozliczeniowego, który w analizowanych umowach skończył się  31 grudnia 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kontraktowanie 2017   OW NFZ w Poznaniu  

POLECAMY W SERWISACH