PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia w projekcie: zapobieganie zakażeniom HCV

ms
24-03-2017, 10:02
Stomatologia w projekcie: zapobieganie zakażeniom HCV Zakażenia w gabinecie dentystycznym (foto: pixabay)
Projekt o nazwie „Jakościowa ocena ryzyka zakażenia HCV w świetle stosowanych procedur medycznych w wybranych zakładach opieki zdrowotnej” wszedł w finalną fazę. Dużo w nim mówi się o stomatologii.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie analizował sytuację w zakresie ryzyka transmisji zakażenia HCV, a pośrednio również innych infekcji krwiopochodnych w placówkach ochrony zdrowia. Dzięki wsparciu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przeprowadzono badania ankietowe w gabinetach stomatologicznych, w szpitalach, przychodniach, poradniach.

Zrealizowano 1580 ankiet popartych obserwacją. Do tej pory nie przeprowadzano w Polsce badania epidemiologicznego na taką skalę. W drugiej fazie badań w wytypowanych placówkach medycznych pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przeprowadzili badania eksperymentalne, które polegały na poszukiwaniu śladów krwi w środowisku pracy personelu medycznego i miejscach pobytu pacjentów.

Dodatkowym zadaniem projektu były badania – 5325 ankiet – wśród studentów 11 uczelni medycznych w Polsce, sprawdzające wiedzę studentów pierwszego i ostatniego roku kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego na temat zakażenia HCV, możliwości transmisji HCV i innych patogenów krwiopochodnych oraz metod jej zapobiegania.

Efektami tego projektu są:
- zredagowane dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej propozycje udoskonalenia procedur medycznych w placówkach ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem stomatologii;
- raport z badań ankietowych w placówkach ochrony zdrowia na temat przestrzegania procedur medycznych;
- raport z badań wśród studentów uczelni medycznych na temat świadomości zagrożenia i zapobiegania HCV.

Ponadto podjęto prace w celu stworzenia zespołu ds. weryfikacji i aktualizacji programów kształcenia pod kątem zagadnień objętych projektem we współpracy z Departamentem Nauki Ministerstwa Zdrowia, a także opracowano wytyczne w sprawie umieszczenia zagadnień dotyczących transmisji patogenów krwiopochodnych w programie kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy stomatologów.

Projekt był współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
HCV   zakażenia  

POLECAMY W SERWISACH