PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia: Ministerstwo Zdrowia pilnie konsultuje i …robi swoje?

ms
01-08-2016, 08:22
Stomatologia: Ministerstwo Zdrowia pilnie konsultuje i …robi swoje? MZ: konslutacje na temat stomatologii (foto: pixabay)
Za sprawą nieoficjalnych doniesień możemy poznać najważniejsze szczegóły spraw istotnych, a dotyczących lekarzy dentystów, które dyskutowano 29 lipca 2016 r. podczas spotkania Prezydium NRL oraz lekarzy dentystów NRL z Andrzejem Jacyną p.o. prezesa NFZ.

Oficjalne komunikaty bezpiecznie dotyczą ogólników. Sprawozdanie Andrzeja Cisły, wiceprezesa WIL i przewodniczącego KS WIL, mniej dyplomatycznie, dotyka sedna sprawy. Z zestawienia obu relacji wniosek jest jeden. Pesymistyczny. Lapidarnie rzecz ujmując, stomatologia traktowana jest przez NFZ po macoszemu. Oczywiście to wersja nieoficjalna, bo oficjalnie publiczny płatnik wraz z Ministerstwem Zdrowia wyciągają do dentystów pomocną dłoń, aby uczynić ich starania o zdrowy uśmiech Polaków względnie efektywnymi.

W tym celu minister zdrowia m.in. powołał dwa zespoły mające przedstawić koncepcję realizowania usług stomatologicznych – póki co - w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Uwaga jednak, Zespół do spraw opracowania rozwiązań na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci, powołany do życia zarządzeniem ministra zdrowia 4 czerwca, zgodnie z tym samym zarządzeniem powinien przestać działać 31 lipca 2016 r. (o zespole pisaliśmy w materiale: Minister zdrowia powołał bardzo szybki zespół do spraw zdrowia jamy ustnej dzieci).

infoDENT24.pl zapytał prof. Dorotę Olczak – Kowalczyk, krajowego konsultanta do spraw stomatologii dziecięcej, jakie są ustalenia Komisji, która de facto powinna była zakończyć działania 31 lipca.

Usłyszeliśmy jedynie, że strona reprezentująca lekarzy dentystów przekazała urzędnikom opracowania, na podstawie których należałoby dokonać istotnych korekt w polityce zdrowotnej, obejmującej leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży.

Kto wprowadzi stosowne korekty i czy w ogóle jekiekolewiek działania poczynione będą w tym kierunku – na ten temat prof. Dorota Olczak – Kowalczyk wiedzy nie miała żadnej. Zamiast wiedzy miała tylko nadzieję, że wykonana z jej strony praca nie zostanie zaprzepaszczona (zignorowana) przez Ministerstwo Zdrowia.

Z relacji Andrzeja Cisły można wnioskować, iż nadzieja krajowego konsultanta wystawiona zostanie na ciężką próbę.

Otóż okazuje się, iż prezes NFZ Andrzej Jacyno widział opracowanie rzeczonego Zespołu MZ ds. stomatologii dzieci. Członek tego Zespołu Marta Klimkowska-Misiak zaprzeczyła jakoby w tym zespole takie opracowanie powstało. Oświadczenie to potwierdzałoby wiedzę, jaką infoDENT24.pl zasięgnął na ten temat od prof. Doroty Olczak - Kowalczyk.

Nie koniec na tym. Jak donosi Andrzej Cisło, prezes NFZ podtrzymywał, że miesiąc temu rozesłane zostało przez MZ wstępne opracowanie koncepcji nowych zasad udzielania świadczeń stomatologicznych.

Nic dziwnego, że Maciej Hamankiewicz, prezes NRL zapowiedział, iż zwróci się do ministra zdrowia o udostępnienie opracowania, o którym nie wiedziały obie przedstawicielki lekarzy dentystów.

POLECAMY W SERWISACH