PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia jest jak kopciuszek wśród usług realizowanych w publicznej ochronie zdrowia

ws
05-01-2016, 08:06
Stomatologia jest jak kopciuszek wśród usług realizowanych w publicznej ochronie zdrowia Małe pieniądze na stomatologię (foto: pixabay)
Kto tak powiedział? Dr Tony Kilcoyne, specjalista z zakresu protetyki stomatologicznej. O jakim systemie mówił? Nie, nie o NFZ, a o NHS. Tony Kilcoyne jest inicjatorem protestu, w ramach którego kilkuset stomatologów z Wielkiej Brytanii nagłaśnia dramatyczny – ich zdaniem - poziom świadczonych usług stomatologicznych w ramach publicznej ochrony zdrowia (NHS).

To co oferuje brytyjski publiczny płatnik jest bliski tego co prezentują kraje trzeciego świata – uważają sygnatariusze otwartego listu, podpisanego przez ponad czterystu dentystów pracujących w Wielkiej Brytanii.

Stomatolodzy alarmują, że doszło do tego, iż organizacje charytatywne, które powinny być szczególnie aktywne w krajach o najmniejszym dochodzie narodowym na mieszkańca, muszą przyjrzeć się potrzebom stomatologicznym mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Dentyści, zaniepokojeni stanem higieny jamy ustnej współrodaków, wskazują na niebezpieczną tendencję - dzieci, mające nie więcej niż 10 lat, są najczęstszymi pacjentami szpitali z powodu poważnych problemów z zębami. Później jest jeszcze gorzej. Według statystyk NHS, niemal połowa Brytyjczyków nie była u dentysty od dwóch lat, z roku na rok rośnie odsetek tych, którzy nie zasiedli na fotelu dentystycznym od przeszło dziesięciu lat. Nadziei na poprawę sytuacji nie ma.

Więcej: telegraph.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   NHS   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH