PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia: eldorado w Nowym Sączu, posucha w powiecie nowosądeckim

ms
07-07-2014, 14:28
Stomatologia: eldorado w Nowym Sączu, posucha w powiecie nowosądeckim Stomatologia: eldorado w Nowym Sączu, posucha w powiecie nowosądeckim (foto Nowy Sącz - Google Maps)
Małopolski OW NFZ toczy potyczki na argumenty z tymi, którzy oburzeni są niesprawiedliwym - w ich mniemaniu - rozdziałem środków na nowe kontrakty realizowane w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim.

Według krytykujących politykę wydawania pieniędzy przez NFZ, w samym Nowym Sączu na statystycznego pacjenta przypada w okresie sześciu miesięcy kwota 62,29 zł, a na terenie powiatu nowosądeckiego - zaledwie 18,57 zł. Najgłośniej dezaprobatę dla takiej dyskryminacji wyraża starostwo nowosądeckie.

OW NFZ w Krakowie przedstawia swoją argumentację.
Po pierwsze: na drugie półrocze 2014 r. zwiększono liczbę zakontraktowanych świadczeń, zarówno dla obszaru Nowego Sącza jak i dla powiatu. W powiecie nowosądeckim dostępność do świadczeń ogólnostomatologicznych wzrosła o 2 proc. (z 2 854 988 pkt do 2 919 993 pkt).

Po drugie: w mieście koncentrują się świadczenia specjalistyczne różnego typu, natomiast w powiecie dominują zabiegi podstawowe. Świadczenia wysokospecjalistyczne są wyżej wycenione i NFZ musi przeznaczyć więcej środków na ten cel.

Po trzecie: Wyższe nakłady trafiają tam, gdzie istnieje szansa na zakontraktowanie większej liczby świadczeń i świadczeń różnego typu. W powiecie nowosądeckim nie jest z tym najlepiej. Tam udało się zakontraktować zaledwie jedną poradnię chirurgii stomatologicznej, podczas gdy w Nowym Sączu do konkursu zgłosiło się więcej placówek i umowy podpisano z pięcioma poradniami. W powiecie nowosądeckim, pomimo przedstawienia oferty ze strony NFZ - nie zgłosił się żaden świadczeniodawca, który chciałby zabezpieczyć świadczenia ortodontyczne dla dzieci. W Nowym Sączu udało się zakontraktować cztery takie specjalistyczne gabinety. W powiecie nie znalazła się także żadna pracownia protetyczna, podczas gdy w Nowym Sączu - do dyspozycji pacjentów są trzy gabinety realizujące protetykę stomatologiczną.

Po czwarte: Błędem jest obliczanie nakładów na pacjenta według podziału terytorialnego. Zróżnicowanie nakładów wynika z konieczności, aby pacjent nawet z odległej części regionu mógł skorzystać ze świadczeń na jak najlepszym poziomie tam, gdzie najbliżej są one dostępne.

OW NFZ w Krakowie przypomina, że subregion nowosądecki ma jeden z najwyższych w Małopolsce wskaźników finansowania w przeliczeniu na liczbę mieszkańców (90,4 zł na pacjenta), podczas gdy w subregionie krakowskim jest to 53,6 zł. Kwota, przypadająca na pacjenta w samym powiecie nowosądeckim, jest wyższa niż np. w powiecie tarnowskim czy nowotarskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH