PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia dziecięca ze współczynnikiem 1,2 …i co dalej?

ms
24-01-2017, 08:01
Stomatologia dziecięca ze współczynnikiem 1,2 …i co dalej? Korekty w stomatologii dziecięcej (foto: pixabay)
Zainteresowanie świadczeniami stomatologicznymi dla dzieci i młodzieży nie wzrosło pomimo wprowadzenia współczynnika korygującego wycenę punktową 1,2 – dziwi się NFZ i pyta dlaczego.

To co dziwi urzędników NFZ, dla lekarzy dentystów nie stanowi zagadki. Twierdzą oni, że niewspółmiernie niska wycena punku rozliczeniowego, pomnożona przez 1,2 pozostawia tę wyceną na poziomie niskim. Nic więc dziwnego, że nie ma chętnych, żeby zaangażować się w szczególny sposób w leczenie dzieci i młodzieży.

To, że dentyści, leczący w ramach kontraktów NFZ dzieci i młodzież, przy odbieraniu pieniędzy za wykonaną pracę przeżywają mniejszą frustrację niż uprzednio – wcale nie oznacza, że po zmianach finansowa gratyfikacja ich satysfakcjonuje.

Sytuacji nie ułatwia restrykcja, zgodnie z którą niemożliwe jest rozliczenie świadczenia leczniczego w dniu, w którym wykonywane jest świadczenie profilaktyczne.

Do takiej wymiany poglądów doszło 20 stycznia podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. prezes NFZ Andrzej Jacyna oraz przedstawiciele NRL, z Leszkiem Dudzińskim, wiceprezesem NRL i przewodniczącym KS NRL. Relację ze spotkania zdał na portalu Autonomia Stomatologów Andrzej Cisło wiceprezes WIL i przewodniczący KS WIL.

Co dalej? Z relacji Andrzeja Cisły wynika, że:
NFZ nie zmieni (nie podwyższy) wskaźnika korygującego.
NFZ obejmie wskaźnikiem korygującym dodatkowo kobiety w ciąży i w trakcie połogu.
NFZ nie będzie stosował ograniczenia w rozliczaniu świadczeń leczniczych i profilaktycznych, wykonywanych w tym samym dniu.
NFZ będzie monitorował sytuację.

Czytaj także: KS NRL: ważne uwagi do zmian w kontraktowaniu usług stomatologicznych
Niebawem ruszą konkursy stomatologiczne, pytanie - jak będą wyglądać?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   NFZ   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH