PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia dziecięca: wychodzenie z zapaści, czy dreptanie w miejscu

ms
29-04-2016, 08:12
Stomatologia dziecięca: wychodzenie z zapaści, czy dreptanie w miejscu Dziecko ze zdrowymi zębami, utopia? (foto: freeimages)
Uczestnicy posiedzenia plenarnego Rady Naukowej przy ministrze zdrowia, za sprawą prof. dr n. med. Doroty Olczak-Kowalczyk, konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej, mogli zapoznać się z najpilniejszymi problemami występującymi w stomatologii dziecięcej.

Warto pamiętać, że zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia na lata 2007 – 2015, oczekiwano:
- obniżenia do dwóch zębów - średniej wartości wskaźnika intensywności próchnicy PUWZ u dzieci w wieku 12 lat;
- obniżenia do czterech wartości istotnego wskaźnika próchnicy tzw. SiC Index u dzieci w wieku 12 lat z wysoką intensywnością próchnicy;
- zwiększenia odsetka młodzieży w wieku 18 lat z zachowanym pełnym uzębieniem.

Żaden z celów, w przypadku dzieci w wieku 12 lat, nie został osiągnięty.

Wszelkie wielkości statystyczne, dotyczące stanu zdrowia jamy ustnej dzieci, ujęte zostały w załączonym pdf. 

Sukcesem może być zwiększenie w okresie trzynastu lat wskaźnika leczenia zachowawczego zębów mlecznych u dzieci w wieku trzech lat (dwukrotnie), ale z drugiej strony potrzeby w zakresie leczenia zachowawczego zębów mlecznych u dzieci trzyletnich są pokryte w 6 proc.

Wartość świadczeń ogólnostomatologicznych, udzielonych dzieciom w 2015 r. to 155,2 mln zł, przy 1,8 mld zł przeznaczonych na opiekę stomatologiczną ogółem.

Wycena procedur stomatologicznych jest zbyt niska, zwłaszcza dla dzieci (100 wypełnień w zębach stałych to ok. 150 w zębach mlecznych - w trudniejszych warunkach klinicznych).

Z oświadczeń konsultantów wojewódzkich w dziedzinie stomatologii dziecięcej.  

„Wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym często jest sytuacją stresową dla wszystkich zainteresowanych, poczynając od małego pacjenta, poprzez jego rodziców lub opiekunów, na lekarzu dentyście i personelu gabinetu - kończąc. Niska wycena procedur stomatologicznych u dzieci nie zachęca lekarzy dentystów do leczenia dzieci, podobnie jak nie zachęca młodych lekarzy do rozpoczęcia specjalizacji w dziedzinie stomatologii dziecięcej".

 " W wielu przypadkach, szczególnie dotyczących dzieci trudnych i niewspółpracujących, poziom świadczenia usług stomatologicznych jest niezadowalający”.

„Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna przy ul. Warzywnej to jedyne w województwie podkarpackim miejsce, w którym udzielane były konsultacje pacjentom i lekarzom w zakresie tzw. trudnych przypadków stomatologicznych z terenu Podkarpacia. Ta przychodnia spełniała rolę i funkcję ośrodka referencyjnego. Pacjenci z chorobami ogólnoustrojowymi (….) nie mają możliwości otrzymania pomocy w żadnej innej przychodni na terenie województwa. Jednostka ta została rozwiązana i obecnie nie ma przychodni specjalistycznej tego typu na terenie województwa podkarpackiego”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH