PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatologia dziecięca w centrum uwagi ministra zdrowia

Mirosław Stańczyk
05-08-2015, 19:36
Stomatologia dziecięca w centrum uwagi ministra zdrowia minister zdrowia Marian Zembala (foto: infoDENT24.pl)
Lista spraw do załatwienia pomiędzy samorządem lekarskim a ministrem zdrowia jest bardzo długa. Znamienne, że prof. Marian Zembala, wyliczając najpilniejsze kwestie uzgadniane z lekarzami i lekarzami dentystami, w pierwszej kolejności wymienił opiekę stomatologiczną nad dziećmi i młodzieżą.

- Chcę wyraźnie podkreślić, że z wielką troską podchodzimy do kwestii opieki stomatologicznej nad dziećmi, zarówno nad przedszkolakami, jak i uczniami – mówił prof. Marian Zembala podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na zakończenie posiedzenia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskie (5 lipca), w którym brał udział także szef resortu zdrowia.

- Dziecko stało się priorytetem w opiece zdrowotnej. Jest przedmiotem troski Rzecznika Praw Dziecka, za co mu serdecznie dziękujemy. Będziemy przywracać gabinety stomatologiczne w szkołach, oczywiście tylko tam gdzie jest zainteresowanie takim rozwiązaniem – zapewniał prof. Marian Zembala.

- Nie zapominajmy o tym, że osoby dorosłe rzadko posyłają dzieci do dentysty. W zasadzie do wizyt dochodzi, gdy ząb już boli, czyli zdecydowanie za późno. Nie zapominajmy o aspekcie ekonomicznym. Przy braku środków finansowych wydatki na leczenie zębów schodzą na dalszy plan. Musimy to zmienić, ale czy to się uda - w dużej mierze zależy od rodziców, ich świadomości i odpowiedzialności.

To co szczególnie może zainteresować lekarzy dentystów, realizujących świadczenia stomatologiczne w ramach NFZ, to planowane zmiany (uproszczenie) sprawozdawczości „kolejkowej”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH