PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stomatolog długo oczekiwany: kolejki według barometru Watch Health Care

WHC/ms
16-04-2014, 11:05
Stomatolog długo oczekiwany: kolejki według barometru Watch Health Care Stomatolog długo oczekiwany: kolejki według Watch Health Care (foto: PTWP)
Z danych zebranych przez Fundację Watch Health Care wynika, że na przełomie lutego i marca 2014 r. na procedurę z koszyka świadczeń gwarantowanych w sferze stomatologii czekać trzeba było średnio 8,6 miesiąca, to nieco mniej niż w poprzednim okresie podlegającym analizie WHC (9,7 miesiąca na przełomie października i listopada 2013 r.). Nie ma powodów do świętowania, bo było już znacznie lepiej. Ten sam wskaźnik w połowie 2013 r. wynosił 5,2 miesiąca, a rok temu 3,7 miesiąca.

W ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego najdłużej czaka się na leczenie aparatem ortodontycznym - średnio 16,9 miesięcy. Tak było na przełomie lutego i marca 2014 r. Na przełomie października i listopada 2013 r. wskaźnik ten wynosił aż 30 miesięcy, w połowie roku - prawie 14 miesięcy, a rok temu - 10,3 miesiąca.

Jednocześnie od roku wydłuża się średni czas oczekiwania na wizytę u ortodonty. Trzeba ją zamawiać z rocznym wyprzedzeniem (9 miesięcy naprzód na przełomie października i listopada 2013 r., 4,5 miesiąca w połowie 2013 r. i ok. 3 miesięcy rok temu).

Czas oczekiwania na usługę stomatologiczną obejmującą walkę z próchnicą jest najkrótszy i wynosi zaledwie 12 dni. To dokładnie tyle samo co na przełomie października i listopada 2013 r. W połowie 2013 r. czas ten był trzykrotnie dłuższy.

Leczenie dentystyczne pod narkozą warunkowane jest czasem oczekiwania ok. 2 miesięcy, to o kilkanaście dni mniej niż w poprzednim okresie poddanym przez WHC analizie i kilka dni dłużej niż w połowie 2013 r.

Na protezę akrylowa czekać trzeba 3,5 miesiąca, to bez mała trzykrotnie krócej niż na przełomie października i listopada 2013 r. (niemal 9 miesięcy) i dwukrotnie krócej niż w połowie 2013 r. ok. 7 miesięcy.

Stomatologia niestety jest tą dziedziną medycyny, w której na usługę w ramach NFZ czeka się najdłużej. Większe kolejki obowiązują tylko w ortopedii - prawie 10 miesięcy.

Przypomnijmy, że infoDENT24.pl na temat zasad zbierania danych do barometru Watch Health Care rozmawiał z Karoliną Skórą, dyrektorem zarządzającym WHC (tutaj).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH