• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Staże podyplomowe stały się faktem. Prezydent podpisał ustawę

en/PAP
08-12-2016, 13:59
Staże podyplomowe stały się faktem. Prezydent podpisał ustawę Ustawa, przywracająca staże podyplomowe, podpisana (fot. infoDENT24.pl)
Po studiach lekarze i lekarze dentyści będą jednak odbywać staż. Według nowych przepisów, odbywać się to będzie pod kierunkiem opiekuna (wykonującego zawód od co najmniej pięciu lat lekarza specjalisty).

Zgodnie z zaproponowaną przez rząd zmianą, stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in.: wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie. Inna zmiana - na mocy noweli - pytania z egzaminów lekarskich mają być publicznie udostępniane po upływie pięciu lat od ich przeprowadzenia.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia, które przygotowało projekt nowelizacji, środowisko lekarzy i lekarzy dentystów oczekuje przywrócenia stażu podyplomowego, a korzyści odczują także pacjenci, którzy muszą wiedzieć, że lekarz jest w pełni wykształcony.

Ustawa ma - co do zasady - wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Niektóre przepisy zaczną obowiązywać dzień po ogłoszeniu, a kolejne 1 maja 2017 i 1 stycznia 2018 r.

Ze stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r.

(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lekarz dentysta   staże podyplomowe  

POLECAMY W SERWISACH