PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Staż podyplomowy mapa drogowa zbyt pośpiesznie wprowadzona w życie?

03-10-2012, 12:05
Sytuacja jest kuriozalna. Otóż projekt nowego rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów był konsultowany z samorządem lekarskim rok temu z okładem. Przez ten czas nic się w sprawie nie działo. Teraz projekt zamienił się obowiązujący akt w trakcie kilku dni od ogłoszenia rozporządzenia. Maciej Hamankiewicz, prezes NRL twierdzi, że takie stanowienie prawa odbywa się poprzez łamanie jego przepisów i śle list protestacyjny do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

W materiale Staż podyplomowy: jest mapa drogowa omawialiśmy rozporządzenie ministra zdrowia, które określa szczegółowe zasady odbywania stażu podyplomowego przez lekarza dentystę. Zaprezentowaliśmy ramowy program takiego stażu. Informowaliśmy także o tym, że stosowne przepisy zamieszczone zostały w Dzienniku Ustaw z 28 września 2012 r. pod poz. 1082, a rozporządzenie weszło w życie 1 października 2012 r. I właśnie te daty sprawiły, że prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza list protestacyjny, w którym przypomina, iż akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, powinny wchodzić w życie po upływie co najmniej 14 dni od dnia ogłoszenia. W przypadku rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego stażu podyplomowego - wymóg ten nie został spełniony.

Maciej Hamankiewicz uzmysławia szefowi resortu zdrowia, że rozporządzenie o stażu podyplomowym wprowadziło wiele istotnych zmian w zakresie programów stażów cząstkowych. W efekcie konieczne jest:

- dokonanie zmian organizacyjnych w jednostkach uprawnionych do prowadzenia tej formy podnoszenia kwalifikacji,

- zapewnienie odpowiednich miejsc stażowych w szpitalnych oddziałach ratunkowych,

- wydrukowanie nowych dokumentów, w tym kart stażowych.

Brak okresu dostosowawczego uniemożliwia zainteresowanym (np. okręgowym izbom lekarskim) spełnienie wymogów określonych nowymi regulacjami prawnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Ministerstwo Zdrowia   NRL   staż podyplomowy   Inicjatywy   Kariera  

POLECAMY W SERWISACH