• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Stan uzębienia dzieci tylko w 10 proc. uzależniony jest od opieki zdrowotnej

js
04-11-2015, 15:06
Stan uzębienia dzieci tylko w 10 proc. uzależniony jest od opieki zdrowotnej Statystyka próchnicy (foto: pixabay)
Walka o lepszą opiekę stomatologiczną, i to bez dodatkowych pieniędzy, może zastanawiać, gdy wysiłek ten skonfrontuje się ze statystyką. Tylko w 10 proc. za stan zębów dzieci i młodzieży odpowiada opieka zdrowotna, a co z 90 proc.?

Takie dane przedstawiono podczas narady w Urzędzie Miasta Ostrów Mazowiecka na temat wypracowania rozwiązań w zakresie poprawy stanu opieki stomatologicznej skierowanej do dzieci z terenu miasta.

Z danych, które zaprezentowała Magdalena Grabowska, higienistka z Przychodni Stomatologicznej i Lekarskiej Medi-dent wynika, że za stan zębów dzieci odpowiada głównie styl życia (53 proc.), środowisko, w którym wzrastają (21 proc.), genetyka (16 proc.) i tylko w 10 proc. opieka zdrowotna. O ile to prawda - wniosek jest prosty, bez zmiany stylu życia rozwijanie opieki stomatologicznej przyniesie skutek równie widoczny jak pisanie patykiem na wodzie.

- Kiedy zaczęliśmy myśleć o podjęciu sprawy opieki stomatologicznej, pojawiło się tyle realnych kłopotów, że wybuchł problem jaką formułę przyjąć - mówił burmistrz miasta Jerzy Bauer. - Chodzi nam o to, aby rozpocząć rozmowę w samorządzie lokalnym o potrzebach oraz o możliwościach, w tym możliwościach prawnych i finansowych - dodał.

Uczestnicząca w naradzie Marta Klimkowska – Misiak, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, członek Komisji Stomatologicznej NRL przypomniała, że jedynie 3 proc. budżetu NFZ przeznacza się na stomatologię, a zaledwie 1 proc. z tych pieniędzy wspiera profilaktykę.

Każdy z obecnych na spotkaniu lekarzy i lekarzy dentystów może przedstawić wnioski i propozycje, które mają ułatwić stworzenie programu zdrowotnego. Pomoc w jego tworzeniu zaoferowała również Marta Klimkowska-Misiak.

Pytanie czy aktywnie wspierany będzie program zmiany stylu życia dzieci i młodzieży.

Więcej: ostrowmaz.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH