• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Spółka partnerska prowadzi w Opolu szkolne gabinety stomatologiczne

ms
09-06-2016, 09:44
Spółka partnerska prowadzi w Opolu szkolne gabinety stomatologiczne W Opolu gabinety dentystyczne są w ośmiu szkołach (źródło: Google Maps)
Elżbieta Bień  radna Opola chciała wiedzieć jak wygląda system opieki stomatologicznych nad uczniami opolskich szkół. 20 tys. uczniów w roku szkolnym 2015/16 (do 17 maja) skorzystało z 5,8 tys. porad (statystycznie co trzecie dziecko).

Z informacji udzielonych przez Arkadiusza Wiśniewskiego, prezydenta miasta wynika, że w szkolnych gabinetach stomatologicznych, a jest ich w Opolu osiem, świadczeń ogólnostomatologicznych udzielają, w ramach podpisanego kontraktu z Opolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, stomatolodzy ze spółki partnerskiej Partnerzy Lekarze Stomatolodzy Higieny Stomatologicznej Dzieci i Młodzieży.

Liczba uczniów uczęszczających do placówek oświatowych w Opolu wynosi 19 975 osób (stan na 17 maja 2016 r.). Wszyscy uczniowie mogą korzystać z ośmiu gabinetów stomatologicznych bez ograniczeń. Natomiast precyzyjne podanie liczby dzieci i młodzieży korzystających z gabinetów nie jest możliwe, ponieważ ani lekarze stomatolodzy, ani Wydział Oświaty nie prowadzą tego rodzaju statystyki.

Dane statystyczne dostosowane są do wymogów NFZ. W gabinetach stomatologicznych odnotowywana jest jedynie liczba udzielonych świadczeń ogólnostomatologicznych, takich jak przegląd uzębienia, leczenie próchnicy i chorób przyzębia, usunięcie kamienia nazębnego, lakierowanie zębów stałych, usunięcie zębów, itp. W roku szkolnym 2015/2016 do połowy maja udzielono takich świadczeń 5 784.

Cały sprzęt medyczny i wyposażenie gabinetów stomatologicznych w placówkach oświatowych jest własnością spółki partnerskiej: Partnerzy Lekarze Stomatolodzy Higieny Stomatologicznej Dzieci i Młodzieży. Zakupiony został wyłącznie ze środków finansowych tej spółki. W gabinetach stomatologicznych znajdują się tylko pojedyncze meble, będące własnością szkół.

Lekarze stomatolodzy oczekują jedynie, że placówki oświatowe, na terenie których znajdują się gabinety stomatologiczne, będą dokonywały  bieżące naprawy i utrzymywały użytkowane na ich terenie pomieszczenia w stanie spełniającym wymagania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu (m.in. poprzez ich malowanie, sprzątanie, konserwację, usuwanie usterek i awarii, itp.). Taka współpraca zależy wyłącznie od dobrej woli dyrektorów placówek oświatowych.

Gabinety stomatologiczne znajdują się w:
- Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Majora „Hubala",
- Publicznej Szkole Podstawowej Nr 14 przy ul. Koszyka 21,
- Publicznej Szkole Podstawowej Nr 21 przy ul. Sienkiewicza 4-6,
- Publicznej Szkole Podstawowej Nr 29 przy ul. Szarych Szeregów I,
- Publicznym Gimnazjum Nr 5 przy ul. Ozimskiej 48,
- Publicznym Gimnazjum Nr 8 przy ul. Lelewela 9,
- Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Kościuszki 43,
- Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr II przy ul. Pułaskiego 3.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w szkole   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH