PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Specjalizacja powinna być realizowana w relacji: mistrz – uczeń

ms
22-10-2015, 08:10
Specjalizacja powinna być realizowana w relacji: mistrz – uczeń Pieniądze dla kierowników specjalizacji (foto: freeimages)
Lekarze i lekarze dentyści skarżą się, że system wynagradzania kierowników specjalizacji nie jest motywujący do pracy z mniej doświadczonymi koleżankami i kolegami. Ministerstwo Zdrowia ma na to radę.

Anna Łukasik, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, poinformowała samorząd lekarski jak resort postrzega szkolenia specjalizacyjne. Wiceminister od razu rozwiała nadzieje środowiska medyków na większe pieniądze. W jej piśmie  do NRL czytamy m.in.: wysokość środków, będących w dyspozycji ministra zdrowia, a przeznaczonych na szkolenie specjalizacyjne, nie pozwala na uwzględnienie postulatu większych uposażeń. Decyzja, dotycząca ewentualnego zwiększenia środków finansowych na kształcenie podyplomowe lekarzy, leży w gestii ministra finansów.

Ministerstwo Zdrowia ma jednak radę na bolączki szkolenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Anna Łukasik pisze: pragnę w tym miejscu przypomnieć, że szkolenie specjalizacyjne w Polsce zawsze było oparte na relacji mistrz - uczeń, która umożliwiała przekazywanie wiedzy i doświadczenia młodszym kolegom, bez pobierania wynagrodzenia za prowadzenie tego szkolenia. Uczestnictwo w szkoleniu młodszych kolegów jest w mojej opinii spłaceniem pewnego rodzaju „długu pokoleniowego" przez lekarzy, którzy wcześniej byli w ten sam sposób szkoleni przez swoich starszych kolegów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH