PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Spada liczba cytowań polskich periodyków stomatologicznych

17-05-2013, 00:02
Spada liczba cytowań polskich periodyków stomatologicznych (fot. PTWP)
Spada liczba cytowań polskich periodyków stomatologicznych (fot. PTWP)
Odnotowaliśmy kolejny rok spadku liczby cytowań polskich prac stomatologicznych. - To niekorzystne zjawisko, które utrudnia wzrost wyceny punktowej krajowych czasopism - uważa prof. dr hab. Tomasz Konopka, redaktor naczelny "Dental and Medical Problems", w którym ukazuje się tradycyjne zestawienie. 

 

Zestawienie dotyczy liczby cytowań polskich periodyków stomatologicznych w latach 2010-2012 ze spisu publikacji w sześciu czasopismach(numery odpowiadają poniższej tabeli):

1- "Journal of Stomatology",

2- "Protetyka Stomatologiczna",

3- "Dental Forum",

4- "Dental and Medical Probelms",

5- "Magazyn Stomatologiczny",

6- "Nowa Stomatologia".

- Z czasopism obecnie niewydawanych uwzględniliśmy Poradnik Stomatologiczny i Implantoprotetykę z uwagi na ciągle wysoką liczbę cytowań. Nie umieszczono w tym wykazie czasopism, które przez te trzy lata w tych sześciu czasopismach były cytowane rzadziej niż 20 razy - wyjaśnia prof. dr hab. Tomasz Konopka.

Po przyjęciu takiej formuły na rynku wydawniczym zostało 12 czasopism o tematyce stomatologicznej Lista tych cytowań przedstawia się następująco:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak pokazuje zestawienie spadki są naprawdę duże - prawie 800 w odniesieniu do lat 2007-2009, i prawie 600 w porównaniu do lat 2008-2011 i 2009-2011. - Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, które w oczywisty sposób utrudnia wzrost wyceny punktowej naszych czasopism chociażby w rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - komentuje prof. Tomasz Konopka. - Tendencja spadkowa wynika z pomijania wyników badan autorów polskich. Kiedyś dobrym obyczajem akademickim było prześledzenie w pierwszej kolejności bibliografii polskiej I stosowne publikacje, dziś analizowane jest głównie piśmiennictwo zagraniczne anglojęzyczne. W naszym interesie jest zmiana takiego obyczaju.

Najczęściej cytowanym periodykiem w ostatnich latach pozostaje "Journal of Stomatology" (wcześniej "Czasopismo Stomatologiczne") - 787 razy w latach 2010-2012. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje "Magazyn Stomatologiczny" - 544 cytowań, trzecie - "Protetyka" - 495. Suma cytowań wyniosła 3078.

Źródło: "Dental and Medical Problems"

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH