PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Sondaż: Polak u dentysty raz w roku

21-03-2013, 00:01
Sondaż: Polak u dentysty raz w roku (fot. Enel-med)
Sondaż: Polak u dentysty raz w roku (fot. Enel-med)
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję PBS na zlecenie Centrum Medycznego ENEL-MED, aktywny zawodowo Polak odwiedza dentystę raz w roku, a główną przyczyną pojawienia się w gabinecie dentystycznym jest najczęściej nagły ból zęba.

Badanie Diagnoza postaw Polaków względem wizyt u stomatologa przeprowadzone przez PBS w ramach badania Omnibus, na reprezentatywnej próbie Polaków aktywnych zawodowo, w wieku 18-55 lat zostało zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich CAPI w dniach 15-17.02.2013 r. Co pokazują wyniki sondażu?

Ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków (59 proc.) ostatnią wizytę u dentysty odbyła w przeciągu roku. Nie jest to zadowalający wynik, biorąc pod uwagę zalecenia stomatologów, aby profilaktyczne wizyty kontrolne wykonywać przynajmniej dwa razy w roku.

Polacy nie przywiązują dużej wagi do przeglądów stomatologicznych, które są ważnym elementem prawidłowej profilaktyki jamy ustnej. Idziemy do dentysty, gdy nagle zaboli nas ząb (63 proc.), a tylko co 4. respondent decyduje się na odwiedzenie gabinetu w celu wykonania przeglądu stomatologicznego. Do kontroli stanu jamy ustnej dwukrotnie bardziej skłonne są osoby z wykształceniem wyższym (35 proc.) niż podstawowym i zawodowym (16 proc.) oraz kobiety (32 proc.) niż mężczyźni (22 proc.). Różnicę w nastawieniu do przeglądów widać również w kategorii wiekowej większą wagę do profilaktyki jamy ustnej przywiązują osoby młodsze, w wieku 18-30 lat, niż osoby starsze.

Z badań wynika, że Polacy boją się dentysty. Strach przed samą wizytą w gabinecie stomatologicznym to drugi, po cenie usługi, najczęściej wymieniany czynnik wpływający na częstotliwość wizyt u stomatologa i szczególnie duża bariera wśród mężczyzn (35 proc. wskazań). Przeszkodą jest też brak wolnego czasu (23 proc.) oraz odległe terminy w publicznej służbie zdrowia (20 proc.).

[caption id="attachment_6239" align="aligncenter" width="469" caption="Wykres czynniki decydujace o nieplanowanej wczesniej wizycie u dentysty (źródło: Enel-med)"]Wykres czynniki decydujace o nieplanowanej wczesniej wizycie u dentysty[/caption]

 

Żródło: Biuro Prasowe ENEL-MED

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   sondaż   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH