PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sojusz na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy – co oznacza w praktyce dla Polski?

ŁS
25-06-2014, 15:26
Sojusz na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy – co oznacza w praktyce dla Polski? Sojusz na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy – co oznacza w praktyce dla Polski? (fot. infoDENT24.pl)
Powołany w Warszawie Sojusz na Rzecz Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF) ma koordynować międzynarodowe i lokalne działania, które poprawią stan zdrowia jamy ustnej mieszkańców regionu. Co kryje się pod tym dość ogólnym planem działania?

Idea działań Sojuszu opiera się na celach krótkoterminowych i długoterminowych. W Polsce zakłada on m.in. propagowanie zasad profilaktyki fluorkowej dla dzieci i młodzieży.

Sygnatariusze zobowiązali się do zaangażowania w działania dotyczące profilaktyki choroby próchnicowej personelu medycznego niestomatologicznego - lekarzy pierwszego kontaktu, pediatrów czy pielęgniarek. Najpierw będzie trzeba odpowiednio wyszkolić przedstawicieli tych grup.

W planach krótkoterminowych Sojuszu dla Polski pojawiła się także realizacja, koordynacja i ewaluacja dobrze znanego projektu „Dzieciństwo bez próchnicy", współfinansowanego w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Program powiększy się o wielospecjalistyczny zespół ekspertów, który opracuje zasady prawidłowego żywienia dzieci jako niezbędnego elementu zapobiegania chorobie próchnicowej.

Podstawowym z punktu widzenia systemu opieki stomatologicznej jest cel długoterminowy, który nakreślił Sojusz. Ma być nim nauczanie aktualnego podejścia do choroby próchnicowej. Powinna być ona przede wszystkim rozumiana, jako proces dynamiczny będący kontinuum stadiów od odwracalnego - przedklinicznego do nieodwracalnego - ubytku tkanek będącego następstwem braku równowagi czynników patologicznych i ochronnych, których balans można osiągnąć przez odpowiednią i świadomą modulację, a zatem próchnicy należy zapobiegać przez całe życie osobnicze.
Nauczanie według tych zasad powinno odbywać się w trakcie kształcenia przeddyplomowego (studenci stomatologii), podyplomowego (stomatolodzy w ramach kształcenia ustawicznego i specjalizacyjnego), lekarze pediatrzy i lekarze rodzinni oraz pielęgniarki (wykłady prezentujące problematykę).

Globalnie niemożliwe?

ACFF określa dla Sojuszu Środkowo-Europejskowchodniego także cele globalne. I trzeba dodać, że są to cele naprawdę trudne do realizacji. Do roku 2015 90 proc. uczelni i towarzystw stomatologicznych powinno postrzegać próchnicę jako ciągłą i postępującą chorobę i promować nowe podejście do problemu w celu poprawy procedur w zakresie profilaktyki i leczenia próchnicy. Dodatkowo, lokalni członkowie Sojuszu powinni stworzyć do 2020 r. zintegrowany, dostosowany do warunków lokalnych, wszechstronny system monitorowania, profilaktyki i leczenia próchnicy. I najtrudniejsze - dzieci urodzone w i po 2026 r. powinny pozostać wolne od próchnicy przez całe życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH