PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Śmierć na fotelu. Kary dla dentystki i anestezjologa

gazeta.pl/szaft
07-10-2014, 08:24
Śmierć na fotelu. Kary dla dentystki i anestezjologa Dentystka skazana na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata (fot. Fotolia/PTWP)
Lekarz stomatologii Krystyna O. została skazana na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a anestezjolog Stanisław O. na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz zakaz wykonywania zawodu na pięć lat. Sąd uznał, że lekarze narazili na śmierć 10- letnią pacjentkę.

Niepełnosprawna dziewczynka w 2008 roku zmarła w szpitalu na skutek powikłań po znieczuleniu ogólnym. Podczas narkozy podanej w gabinecie doszło do zatrzymania krążenia.

Sędziowie, którzy obserwowali proces stwierdzili, że stomatolożka niepoprawnie zaplanowała i przeprowadziła zabieg. Dziewczynkę leczono w gabinecie stomatologicznym, a nie w sali zabiegowej wyposażonej w defibrylator i urządzenia monitorujące. W czasie zabiegu w znieczuleniu ogólnym dziecko powinno znajdować się w innej pozycji, w odpowiednim czasie powinno zostać zaintubowane.

Jak informują sędziowie, wiele błędów popełnił anestezjolog. Przede wszystkim źle poprowadził reanimację - dziewczynka znajdowała się w pozycji półsiedzącej na kolanach ojca. Kontynuował ją na fotelu stomatologicznym, choć jak podkreślili eksperci lepsza byłaby nawet podłoga. W trakcie reanimacji prowadził wyłącznie sztuczną wentylację, pomijając masaż serca. Choć w sąsiedniej sali był defibrylator, anestezjolog go nie użył.

Oprócz kar w zawieszeniu oraz pozbawiających ich prawa wykonywania zawodu (anestezjolog) lekarze muszą zapłacić także grzywnę: anestezjolog 12,5 tys. zł, dentystka - 5 tys. zł. Obydwoje muszą pokryć koszty sądowe - po 10 tys. zł oraz koszty adwokackie poniesione przez rodziców dziecka.

Wyrok nie jest prawomocny.

Czytaj więcej: gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
znieczulenie ogólne   narkoza   anestezjolog   wyrok  

POLECAMY W SERWISACH