PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sławomir Neumann: informatyzacja ochrony zdrowia zgodnie z planem

rynekzdrowia.pl
28-11-2013, 13:43
Sławomir Neumann: informatyzacja ochrony zdrowia zgodnie z planem Sławomir Neumann: nie ma zagrożeń dla informatyzacji ochrony zdrowia. Na zdjęciu Sławomir Neumann (Fot. PTWP)
Nie ma zagrożeń realizacji projektów związanych z informatyzacją ochrony zdrowia - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Dodał, że w pierwszej połowie przyszłego roku powinny zakończyć się testy m.in.: e-recept i e-konta pacjenta.
Sławomir Neumann przypomniał, że obecnie konsultowany jest projekt ustawy o informatyzacji: - Chcemy, żeby testy były prowadzone w oparciu o przepisy, które przygotujemy. Testowanie powinno potrwać około 2 miesięcy.Wiceminister zdrowia podkreślił, że do końca sierpnia 2014 r. mają być dostarczone wszystkie produkty związane z informatyzacją m.in.: e-konto pacjenta, e-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie, e-zlecenie. Neumann dodał, że w przyszłym roku ma rozpocząć się proces wydawania kart specjalisty medycznego i kart pacjenta. Najpierw karty będą otrzymywać lekarze i pielęgniarki.

Po zakończeniu realizowanych obecnie projektów pacjenci zyskają możliwość zapisywania się na wizyty u lekarzy przez internet. Informacje o udzielonych i planowanych świadczeniach medycznych dostępne będą online. Dzięki realizacji projektu Platforma P1, dokumentacja medyczna będzie prowadzona w formie elektronicznej, utworzony zostanie moduł danych medycznych. Pacjenci otrzymają możliwość monitorowania statusu na liście osób oczekujących w kolejce do lekarza lub na badanie. Poradnie będą drogą elektroniczną przypominać o terminie wizyty. Pacjent będzie mógł w domu zalogować się i sprawdzić zalecania lekarskie z ostatniej wizyty. Informatyzacja umożliwi też rozwój tzw. telemedycyny. Będzie można skonsultować diagnozę, przesyłając dane bez wizyty w gabinecie innego specjalisty. Elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) wraz z kartą specjalisty medycznego (KSM) umożliwi dostęp do danych o leczeniu pacjenta. Będzie ona elementem systemu "Rejestr Usług Medycznych II", dzięki któremu każdy pacjent będzie miał dostęp do historii udzielonych mu świadczeń medycznych. Dwa istotne z punktu widzenia pacjentów projekty zostały wdrożone już w tym roku: system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) i Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH