PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Śląsk: zostają pieniądze na leczenie stomatologiczne dzieci

smn
01-09-2016, 15:19
Śląsk: zostają pieniądze na leczenie stomatologiczne dzieci Trudy i znoje stomatologii dziecięcej (fot. pixabay)
Jak podaje Gazeta Wyborcza śląski NFZ przeznacza na kontrakty dla dentystów leczących wyłącznie dzieci zaledwie 1 proc. całego budżetu, jaki ma na leczenie zębów. I nawet ta kwota nie jest w pełni wykorzystana!

Od kilku lat budżet śląskiego oddziału NFZ na stomatologię przekracza nieco 200 mln zł. Ponadto  nakłady na kontrakty z dentystami maleją. W 2010 było w województwie 10 gabinetów, które mają z NFZ umowy na leczenie dzieci, teraz jest 18. Placówki, które podpisują kontrakty często nie realizują ich w całości.

W 2013 roku pula pieniędzy wyniosła 2,4 mln zł, wykorzystano niecałe trzy czwarte. Rok później zmniejszono więc wydatki do 2,2 mln zł, ale znów wydano tylko 76 proc. Skutek: w 2015 roku pulę zmniejszono do 2,1 mln zł. Została wykorzystana w 85 proc. - pisze Gazeta Wyborcza.

- Problemem nie jest to, że kwota przeznaczona na leczenie dzieci i młodzieży nie jest w pełni wykorzystywana, ponieważ w większości są one leczone przez dentystów, którzy mają kontrakty na leczenie wszystkich niezależnie od wieku. Problemem jest to, że nie ma kontraktów specjalistycznych w stomatologii dziecięcej. Proste przypadki mogą być oczywiście leczone przez wszystkich lekarzy dentystów. Natomiast przypadki szczególne powinny trafiać do specjalistów stomatologii dziecięcej. Chodzi między innymi o dzieci obciążone chorobami ogólnoustrojowymi albo takie, które mają ciężkie pourazowe uszkodzenia zębów lub zaburzenia rozwojowe. Na takie leczenie NFZ niestety nie podpisuje specjalistycznych kontraktów, choć są one potrzebne – wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą dr Lidia Postek-Stefańska, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Więcej: katowice.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   stomatologia_dziecięca  

POLECAMY W SERWISACH