PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Śląsk: tylko 8 proc. przedszkolaków ma zdrowe zęby

05-06-2013, 00:01
Śląsk: tylko 8 proc. przedszkolaków ma zdrowe zęby (fot. sxc.hu)
Śląsk: tylko 8 proc. przedszkolaków ma zdrowe zęby (fot. sxc.hu)
Prawie 80 proc. dzieci w wieku przedszkolnym ma próchnicę, a niemal u 30 proc. zęby są tak popsute, że wymagają usunięcia - wynika z badań przeprowadzonych w 27 śląskich przedszkolach.

Ponad 1 tys. dzieci w trakcie zabawy i rozmów z higienistkami stomatologicznymi nauczyły się nie tylko prawidłowo szczotkować i nitkować swoje zęby, ale też poznały zasady zdrowego odżywania i przebieg wizyty u dentysty. Tak było podczas II edycji Akademii Zdrowego Uśmiechu. Pokaz podstawowych technik stomatologicznych i wykorzystywanych do tego celu przyrządów sprawił, że dzieci zaznajomiły się ze strasznymi narzędziami używanymi w gabinecie. Po uzyskaniu zgody prawnych opiekunów lekarze przebadali 636 przedszkolaków.

Choć jak pokazała akcja przedszkolaki sporo wiedzą na temat tego po co i jak dbać o zęby, w praktyce słabo wychodzi im stosowanie się do tych zasad. Już w zębach mlecznych próchnicę ma 79 proc. badanych dzieci (jedno dziecko ma średnio 5 zębów objętych próchnicą). To efekt jedzenia dużej ilości słodyczy i picia słodkich soków. Powszechna jest opinia, że mlecznych zębów nie trzeba myć tak dokładnie, tymczasem wymagają one takich samych zasad higieny jak zęby stałe.

Wiemy dobrze, że to jakie mamy uzębienie jako dorośli - jest efektem dbania o pierwsze zęby. Na efekty zaniedbań zębów mlecznych nie trzeba długo czekać - 13,5 proc. dzieci w wieku przedszkolny ma próchnicę już w zębach stałych (średnio jedno dziecko ma 2 zęby stałe objęte próchnicą), a usunięcia z powodu próchnicy wymagają zęby u 27,5 proc. (średnio jedno dziecko ma 3 zęby przeznaczone do ekstrakcji z powodu ubytków). Dzieje się tak z powodu tego, że w wieku kilku lat dzieci mają mieszane uzębienie obok często popsutych mleczaków wyrastają zęby stałe, narażone na bakterie znacznie bardziej niż gdyby wszystkie zęby były w dobrym stanie. Potwierdzają to badania - 21 proc. dzieci ma zęby z początkowymi zmianami próchnicowymi wymagającymi kontroli lekarskiej (średnio jedno dziecko ma 1-2 zęby wymagające kontroli).

Dramat w liczbach
79 proc. dzieci ma próchnicę w zębach mlecznych,
5 średnio tyle zębów dziecka jest objętych próchnicą,
13,5 proc. dzieci w wieku przedszkolny ma próchnicę już w zębach stałych,
27,5 proc. - u takiego odsetka dzieci zęby z powodu próchnicy wymagają usunięcia,
21 proc. dzieci ma zęby z początkowymi zmianami próchnicowymi wymagającymi kontroli lekarskiej
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   statystyka   próchnica dzieci   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH