PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ŚIL tłumaczy o co chodzi w zmianie puli punktów kontraktowych

ws
15-02-2016, 08:46
ŚIL tłumaczy o co chodzi w zmianie puli punktów kontraktowych Spór o punkty rozliczeniowe (foto: pixabay)
Samorządy lekarskie województwa śląskiego nigdy nie proponowały ograniczenia liczby lekarzy dentystów udzielających świadczeń w ramach NFZ, a taki wniosek można wysnuć z ankiety zaprezentowanej dentystom na portalu OW NFZ w Katowicach.

O ankiecie infoDENT24.pl informował na początku lutego. Do ankiety zastrzeżenia wniosła ŚIL. ORL w Katowicach pisze, że z zamieszczonych pytań można wysnuć wnioski co do stanowiska prezentowanego w tej sprawie przez samorząd lekarski. Niestety wnioski te są mylne, a czytający ankietę dentysta został wprowadzony w błąd – uważa ORL w Katowicach.

W piśmie ŚIL do OW NFZ czytamy m.in., że samorządy lekarskie województwa śląskiego nie zamierzały proponować Narodowemu Funduszowi Zdrowia ograniczenia liczby lekarzy dentystów udzielających lub mogących udzielać świadczeń w ramach NFZ. W interesie zarówno NFZ, jak i lekarzy, w trosce o zapewnienie największej dostępności pacjentom do świadczeń stomatologicznych, było pozostawienie, a nawet zwiększenie liczby lekarzy dentystów, udzielających świadczeń w tym zakresie.

Co więcej, proponowane przez samorządy lekarskie województwa śląskiego rozwiązanie, zmierzające do zmiany umów o udzielanie świadczeń stomatologicznych, miało się odbyć w drodze zmiany dotychczasowych umów (poprzez zawarcie stosownych aneksów). Za możliwością takiego rozwiązania przemawia, zarówno wcześniejsza praktyka stosowana w Śląskim OW NFZ, jak i rozwiązania zastosowane względem obecnie trwających umów w innych oddziałach wojewódzkich NFZ.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż NFZ rozlicza się z lekarzem dentystą za wykonane procedury, przeliczane na punkty rozliczeniowe, a nie za gotowość do udzielania świadczeń.
(…)
Przy okazji ankiety NFZ wskazuje jakoby zainteresowany był zawarciem w 2017 r. umów na następujących warunkach: pełny wymiar czasu pracy - 30 godzin tygodniowo przy pełnej wartości etatu – 180 tys.   punktów. Przyjęcie takiego rozwiązania z pewnością negatywnie wpłynęłoby na liczbę lekarzy dentystów mających kontrakt z NFZ, drastycznie ograniczając ich liczbę, a równocześnie wpłynęłoby na pogorszenie dostępności do świadczeń stomatologicznych.

Czytaj także:
ŚIL o ankiecie ŚOW NFZ w sprawie kontraktowania świadczeń stomatologicznych na Śląsku
ŚIL: Kto i co w sprawie proporcjonalnego zmniejszenia wymiaru czasu pracy lekarzy stomatologów
Nie odpowiadajcie na ankietę o kontraktowanie świadczeń stomatologicznych na Śląsku
Co z kontraktowaniem świadczeń stomatologicznych na Śląsku

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
punkty   NFZ   ORL w Katowicach   kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH