PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Siemiatycze: bywa, że dzieci myją zęby raz w tygodniu

ms
09-11-2016, 13:34
Siemiatycze: bywa, że dzieci myją zęby raz w tygodniu Częste mycie zębów? Nie w Siemianowicach (foto: pixabay)
- Dzieci bez skrępowania przyznają, że rzadko myją zęby, niektóre - zaledwie raz w tygodniu – relacjonuje Dorota Werpachowska, dentystka biorąca udział w akcji kontroli stanu uzębienia przedszkolaków i uczniów z kilku przedszkoli i szkół w Siemiatyczach.

Kontrolę zębów przeprowadzono u ponad tysiąca dzieci - z trzech przedszkoli, dwóch podstawówek i dwóch gimnazjów.

Miasto wygospodarowało kilkanaście tysięcy złotych na zakup jednorazowych zestawów diagnostycznych oraz opłacenie dentystów.

- Uważamy, że warto skorzystać z każdej możliwości, by zadbać o zdrowie najmłodszych – mówi Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz.

- Mamy już zakończone badanie uczniów podstawówek. Stan ich zębów, zwłaszcza jeśli chodzi o higienę, jest porażający - mówi Dorota Werpachowska, jedna z dentystek, która badała małych pacjentów. - Dzieci bez skrępowania przyznają, że rzadko myją zęby, niektóre - zaledwie raz w tygodniu. Próchnica jest w miarę opanowana, tylko część małych pacjentów miała ubytki w zębach stałych – przyznała dentystka.

W Siemiatyczach najlepiej wyglądają zęby uczniów klas I-III. Ci mają je zęby czyste i zadbane. Jednak im dzieci starsze, tym gorzej. To, co niepokoi, jest także krzywy zgryz. Jedynie u niektórych dzieci to wada wrodzona. U większości - wynik złego stylu życia. Po pierwsze, dzieciom zbyt długo podaje się potrawy rozdrobnione na papkę. Potem zaś jedzą miękkie półprodukty, omijają skórki.

Więcej: wspolczesna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka   dziecko w gabinecie  

POLECAMY W SERWISACH